Hrvatska razbila Francusku, Bijač fantastičan na golu

Hrvatska – Francuska

Hrvatski vaterpolisti ostvarili su i drugu pobjedu na Europskom prvenstvu u Splitu svladavši u dvoboju 2. kola skupine B reprezentaciju Francuske s uvjerljivih 13-7 (2-3, 2-1, 5-1, 4-2) pred oko 8000 gledatelja u Spaladium Areni.

Odličnom igrom u trećoj i četvrtoj četvrtini Hrvatska je došla do uvjerljive pobjede i prvog mjesta u skupini s maksimalnih šest bodova. Grčka je druga sa četiri, a treća Francuska s jednim bodom. Malta je posljednja bez bodova.

Hrvatske strijelce predvodio je Luka Bukić s tri pogotka, a po dvaput su mrežu tresli Marko Žuvela, Jerko Marinić Kragić, Andrija Bašić i Konstantin Harkov. Sjajan je bio vratar Marko Bijač koji je imao 60% obrana (9/15).

Francuzi su se u prvoj četvrtini pokazali vrlo opasnim suparnikom, koristeći pojedinačnu kvalitetu svojih pucača koji su pogađali s vanjskih pozicija ili koristili situacije s igračem više.

Luka Bukić je postigao prvi pogodak na utakmici, ali su Francuzi preko Thomasa Vernouxa i Romaina Marion-Vernouxa u 6. minuti poveli sa 2-1. Jerko Marinić Kragić je izjednačio udarcem sa šest metara, ali je Ugo Crousillat pogotkom s igračem više donio prednost Francuzima (2-3) nakon prve četvrtine.

Isti je igrač iz kaznenog udarca povećao prednost Francuza na 2-4 u 10. minuti.

U hrvatskoj reprezentaciji nije dobro djelovao igrač više. Prve četiri prilike su ostale neiskorištene, da bi Loren Fatović konačno pogodio za 3-4. Do novog pogotka na bilo kojoj strani prošlo je gotovo šest minuta, za što velike zasluge pripadaju hrvatskom vrataru Marku Bijaču koji je na poluvremenu imao 50% obrana (4/8).

Pogodak za 4-4 postigao je Andrija Bašić 32 sekunde prije kraja druge četvrtine, odličnim udarcem sa šest metara.

Sjajnu seriju obrana iz prvog poluvremena Marko Bijač je nastavio i u trećoj četvrtini, u kojoj je “skinuo” i peterac Mehdija Marzoukija. Odlično Bijačevo izdanje Tuckovi izabranici su iskoristili za još dva pogotka u prve četiri minute trećeg dijela dvoboja. Konstantin Harkov je pogodio iz kontranapada za 5-4, a Marko Žuvela nakon odlične asistencije Bašića za 6-4 u 20. minuti.

Tek kad su ponovno dobili igrača više, Francuzi su uspjeli prekinuti 12-minutni realizatorski post i smanjiti zaostatak na 6-5 preko Emila Bjorcha.

Odgovor hrvatskih vaterpolista bio je još moćniji. Za manje od tri minute novim golovima Bašića, Žuvele i Marinića Kragića Hrvatska je za posljednjih osam minuta stvorila četiri pogotka prednosti (9-5).

U istom su ritmu hrvatski reprezentativci nastavili igrati i u zadnjoj četvrtini. Obrana na čelu s Markom Bijačom je funkcionirala besprijekorno, tako da su Francuzi ostali bez pogotka od 22. do 31. minute. Za to vrijeme je Hrvatska s još dva pogotka Luke Bukića i jednim Harkova otišla na velikih sedam golova prednosti (12-5).

U petak, 2. rujna, od 20.30 sati, hrvatske vaterpoliste čeka utakmica za prvo mjesto u skupini protiv Grčke koja je u drugom kolu sa 25-6 lakoćom svladala autsajdera Maltu. Bit će to prilika za uzvrat Grcima za poraz u utakmici za broncu na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti.

TIJEK SUSRETA

HRVATSKA – FRANCUSKA 13:7

13:6 Evo i malo demonstracije naše kvalitete, Fatović je sjajno odigrao za Burića, koji bez problema posprema loptu iza golmana Francuske

12:6 Evo i gola Francuza nakon dugo vremena, Bouet je zabio

12:5 Treći gol Bukića večeras, +7 za Hrvatsku pet minuta prije kraja

11:5 Potpuno smo slomili francuski otpor, sada je Harkov sjajno presjekao jednu loptu i bez problema isplivao kontru te mirno zabio

10:5 Luka Bukić nastavlja fantastičnu igru iz prethodne četvrtine i evo nas na +5

KRAJ TREĆE ČETVRTINE Probudila se Hrvatska, dobili smo ovu četvrtinu s 5:1. Sjajna obrana na čelu s odličnim Bijačom, a u napadu briljiraju Žuvela i Bašić

9:5 Hrvatska igra odlično nakon nešto lošijeg ulaska u utakmicu. Za četiri razlike zabija Marinić Kragić

8:5 Marko Žuvela fantastično pogađa za najveću prednost Hrvatske večeras. Odlična je atmosfera u Spaladium Areni, oko 8 tisuća navijača bodri naše

7:5 Odmah u idućem napadu Andrija Bašić postiže svoj drugi gol večeras i vraća Barakude na +2

6:5 Evo i prvog gola Francuza u trećoj četvrtini. Šteta za napad ranije kada smo propustili veliku priliku

6:4 Žuvela postiže novi gol Hrvatske, bila je ovo sjajna tranzicija, Bašić je sjajno povukao kontru

Hrvatska - Francuska

FANTASTIČNI BIJAČ! Imali su Francuzi novi peterac, ali brani to sjajni Marko. U idućem napadu Francuza sjajno je pročitao i presjekao loptu

5:4 VODI HRVATSKA! Evo i našeg vodstva nakon dugo vremena, svoj prvi gol večeras postigao je Harkov

POLUVRIJEME: 4:4 nakon prve dvije četvrtine, imamo problema s realizacijom igrača više, jedan od šest je jako loše. Ipak, uspjeli smo doći do izjednačenja nakon što su Francuzi poveli dva razlike. . Marko Bijač imao je nekoliko sjajnih obrana

4:4 Andrija Bašić sjajno je pogodio za izjednačenje iz jedne akcije koja nije obećavala

3:4 Fatović smanjuje prednost Francuza, napokon smo iskoristili igrača više

2:4 Nije dobro počelo za Hrvatsku, Francuzi imaju dva razlike, sada su izborili peterac i sigurno to realizirali

KRAJ PRVE ČETVRTINE! 2:3 Vode Francuzi nakon prve četvrtine, nismo igrali loše, ali smo propustili nekoliko dobrih prilika, a Francuzi su sve svoje prilike iskoristili. Problem je sigurno i loša igra s igračem više, četiri puta smo bili u toj situaciji, niti jednom nismo to iskoristili

2:2 Marinić-Kragić postiže drugi gol za Hrvatsku, sam je sve napravio i sjajno zabio

1:2 Dolazi Francuska do vodstva, Hrvatska zasada na jednom pogotku. Imali smo nekoliko dobrih pokušaja, a i suci su nas oštetili u jednoj situaciji

1:1 U idućem napadu Francuska dolazi do izjednačenja

1:0 Luka Bukić postiže prvi gol večeras i dovodi Barakude u vodstvo, lijepo je pogodio suprotne rašlje

POČEO JE SUSRET IZMEĐU HRVATSKE I FRANCUSKE

– Bitno je da mi budemo pravi, nije Francuska snažna kao, recimo, Mađarska, ali je pokazala kvalitetu. Protiv Grčke je remizirala, što je dovoljno upozorenje, rekao je izbornik Barakuda Ivica Tucak

Pobjeda nad Francuzima nas definitivno odvaja od najlošije opcije ili zauzimanja trećeg mjesta u skupini. Pobjeda večeras bi nam omogućila da u zadnjem kolu, odnosno protiv Grčke, nama čak i remi bude dostatan za prvo mjesto. Poraz bi nas stavljao u tešku, još uvijek naravno ne i izgubljenu poziciju.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!