Titula Plemićima još bliže: Zrinjski slavio u hercegovačkom derbiju

Fudbaleri Zrinjskog savladali su Široki Brijeg 3:1 u derbiju 24. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Novopečeni reprezentativac Bosne i Hercegovine i najbolji strijelac Premijer lige, Nemanja Bilbija, prvi je zaprijetio golu Širokobriježana, nakon samo tri minute igre. Međutim, Renato Josipović odlično brani.

Samo četiri minute kasnije, kapitulirala je odbrana gostiju. Lijep centaršut Silvija Ilinkovića, iskoristio je Kristijan Stanić, dvadesetjednogodišnjak u dresu aktuelnih prvaka Bosne i Hercegovine. Gol ide i na dušu golmana Josipovića, koji je loše reagovao.

HŠK Zrinjski Mostar

Mnogo se spekulisalo nakon pogotka i da li je Stanić igrao rukom, prije postizanja pogotka. Ali glavni sudija Irfan Peljto nije mijenjao svoju odluku.

Nastavili su izabranici Krunoslava Rendulića da napadaju gol Širokog. Tri šanse preko Bilbije, Ilinkovića i Stanića do kraja prvog dijela nisu dale za rezultat još jedan gol Zrinjskom.

Mogla je ekipa Ivice Barbarića da izjednači u 43. minuti utakmice, ali fudbaler iz Burkine Faso Cyrille Kpan, bio je neprecizan šutiravši pored gola domaćih.

Šest minuta u drugom poluvremenu, trebalo je Nemanji Bilbiji da iz penala udvostruči vodstvo Plemića. Golgeteru Zrinjskog bio je 16. gol u sezoni.

Gosti se nisu predavali i deset minuta kasnije, kombinacija stranaca u Širokom donijela je pogodak. Burno Oliveira asistirao je Kpanu, koji pogađa za 2:1 i neizvjestan nastavak meča.

Mogli su za pet minuta gosti iz Širokog doći do poravnanja, ali Ilan Pejić nije uspio sa peterca savladati domaćeg golmana Marića.

Tražili su novi gol aktuleni prvaci BiH preko Ćuže, zatim Ćorluke, a onda i Bilbije.

Igrao se finiš susreta, kada je Bilbija glavom pogodio za konačnih 3:1. To je bio 17. pogodak napadača Zrinjskog u PL BiH. Golu je prethodio odličan centaršut Ćorluke.

Devet kola prije kraja prvenstva BiH, lider je Zrinjski sa 14 bodova prednosti u odnosu na drugoplasirani Borac. Široki je treći sa 40.