Samo ovako nastaviti: Bh. klubovima se zbog jedne stvari u Evropi mora skinuti kapa

Ostvarene su dvije pobjede od po 2:0 u Konferencijskoj ligi i remi 0:0 u Ligi prvaka.

Ono što upada u oči jeste to da u prve tri utakmice u Evropi ove sezone, nijedan bh. klub nije primio gol. Čak šta više, samo tri udarca u okvir gola upućena su protiv naših ekipa.

Zrinjski je sinoć u Mostaru u prvom pretkolu Lige prvaka ugostio prvaka Moldavije, favorizovani Sheriff iz Tiraspola i bio za nijansu-dvije bolji rival na terenu.

Osim što je preko Bilbije u drugoj minuti imao najbolju šansu na meču, prvak Bosne i Hercegovine ekipi koja je prošle sezone izbacila Zvezdu i Dinamo i pobijedila Real u Madridu nije dozvolio da šutira u okvir gola.

Najozbiljniji pokušaj stigao je tek u 82. minuti kada je snažno, ali neprecizno pored gola šutirao jedan igrač gostiju.

Drugi na teren izašao je Borac danas u Modriči i u prvoj utakmici prvog pretkola Konferencijske lige savladao B36 Torshavn s Farskih Otoka.

Banjalučani su bili najbliži tome da prime gol, no uspjeli su.

Nakon prvog kornera koji su izveli gosti, lopta se odbija do rezerviste Nielsena koji s desetak metara šutira pored gola Pavlovića u 73. minuti.

Vile su Borac pronosale i tri minute prije kraja. Plesala je lopta kroz kazneni prostor Banjalučana, Solheim nakon toga šutira direktno u dobro postavljenog Pavlovića, a na isteku nadoknade gosti su imali još jednu šansu nakon kornera, no lopta odlazi preko gola.

Tuzla Cityja što se tiče, apsolutno su bili nadmoćniji protiv Tre Pennea, imali prečku, stativu i promašen penal, da bi nagrada stigla u nadoknadi kada je rezervista Salko Nargalić s dva gola donio prvu i historijsku pobjedu Cityju na debiju u Evropi.

Domaćini su prema golu Nevresa Fejzića uspjeli uputiti tek jedan udarac.

Revanš između Zrinjskog i Sheriffa na rasporedu je u utorak u Kišinjevu, dok će revanše Borac i City igrati za sedam dana. Nadamo se da će nastaviti u ovakvom ritmu i da ćemo ih sve gledati u narednim fazama takmičenja u kojim nastupaju.

Podsjetimo, Velež je slobodan u prvom pretkolu Konferencijske lige. Rođeni će na teren u drugom gdje će snage odmjeriti protiv boljeg iz dvomeča Alashert – Hamrun. Danas su Armenci u prvoj utakmici slavili s minimalnih 1:0.