Categories: Lifestyle

Rano buđenje ima mnoge benefite po zdravlje

Buđenje ranije ujutru, pored dodatnog vremena za obavljanje dnevnih obaveza, donosi i brojne benefite za zdravlje, poput boljeg izgleda kože, povećanja koncentracije, ali i poboljšanje sveukupnog imunološkog sistema.

Ako imate djecu, rano ustajanje moglo bi vam pružiti prijeko potrebno vrijeme za sebe.

Ranim ustajanjem možete dobiti i više vremena za vježbanje, koje pokreće endorfin, zahvaljujući kom se osjećate dobro i koji može poboljšati vaše raspoloženje, smanjiti stres i anksioznost i povećati nivo energije.

Istraživanje sugeriše da ljudi koji se rano probude uglavnom odlaze ranije u krevet i uživaju u dužem, kvalitetnijem snu.

Dovoljno spavanja donosi i druge prednosti: poboljšano raspoloženje, bolja koncentracija, manje šanse za gojaznost i druge hronične bolesti.

Sa druge strane, nedostatak kvalitetnog sna može: oslabiti vaš imunološki sistem, što znači da ćete se možda češće razboljeti, povećati svoju šansu za visok krvni pritisak, bolesti srca i dijabetes.

Zdravija koža

Neprospavane noći mogu se odraziti na vašoj koži u vidu tankih linija, bora, bljedila i natečenih ili obješenih kapaka. Nedostatak sna takođe može doprinijeti aknama.

Osim toga, odlazak u krevet ranije daje vam više vremena da vježbate dobru njegu kože, poput pranja lica.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Dobar san pomaže da vaša koža bude zdrava. Tokom spavanja vaše ćelije kože se obnavljaju, dok povećan protok krvi i kolagen pomažu u popravljanju oštećenja kože i UV zraka.

Smanjena vidljivost podočnjaka

Sve dok spajate rano ustajanje s ranijim vremenom spavanja kako ne biste žrtvovali san, možete reći zbogom podočnjacima.

To je zato što podočnjake stvaraju sjenke od natečenosti ispod očiju, a uzrok te natečenosti je nakupljanje tečnosti zbog nedostatka sna.

Pomaže vam da se koncentrišete

Vaš mozak se ne probudi u sekundi kada ustanete, zbog čega se obično osjećamo mrzovoljno i dezorijentisano kad prvi put ustanemo.

Ova inercija spavanja redovan je dio procesa buđenja. Ipak, može trajati oko sat vremena ili više, što otežava koncentraciju i obavljanje stvari ako ste prebrzo ustali i izašli iz vrata.

Ranije buđenje daje vam vrijeme da se potpuno probudite, tako da ćete biti koncentrisaniji.

(alo.rs)

Redakcija

Share
Published by
Redakcija

Recent Posts

Nakon Ćirkovićeve, zlato i za Kuluhovu i Šadrinu

BEOGRAD - Srpska reprezentativka u boksu Kristina Kuluhova donijela je Srbiji treće zlato na Evropskom…

36 minuta ago

PREMIJER FBiH I MINISTRI: Ko sve dobija nove limuzine od po 150 hiljada KM

[{"img":"\/img\/vijesti\/2024\/04\/screen-shot-04-26-24-at-0721-pm.png","full":"\/img\/vijesti\/2024\/04\/screen-shot-04-26-24-at-0721-pm.png","caption":"","bg":"363c47"}] Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, na 31. sjednici, održanoj 8. aprila 2024. godine, donijela…

37 minuta ago

NAKON HITA “DAO SAM TI DUŠU” NESTAO: Ovako Alen izgleda danas

Alen Slavica svojim baladama i glasom žario je i palio nekadašnjom Jugoslavijom. Sa 13 godina…

2 sata ago

njegova izvanredna ljekovita svojstva su pravi poklon prirode

Kako podstiče stvaranje žuči i snižava nivo holesterola, korijen maslačka se u tradicionalnoj indijskoj medicini…

2 sata ago

JELENA TOMAŠEVIĆ: Zvale su žene da zakažu pregled kod njenog muža

Glumac Ivan Bosiljčić igrao je lik ljekara u seriji “Urgentni centar”, a on se našao…

3 sata ago