Categories: Ostalo

Čovjek od kojeg je veći bio samo Krleža / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Wikipedia / Ranko Marinković (Vis, 22. veljače 1913. – Zagreb, 28. siječnja 2001.)

Veliki hrvatski književnik Ranko Marinković preminuo je na današnji dan, 28. siječnja 2001. godine u Zagrebu.

Marinković je rođen na Visu 22. veljače 1913. godine, gdje je završio pučku školu, a potom nastavlja gimnaziju u Splitu i Zagrebu. U Zagrebu je na Filozofskom fakultetu od 1931. do 1935. godine studirao romanistiku gdje ju je i diplomirao 1935. godine.

Tijekom II. svjetskog rata bio je interniran u logor Ferramonte, nakon kapitulacije Italije prebacio se u Bari, a potom u saveznički zbjeg u El Shatt.

Nakon rata radio je u Ministarstvu prosvjete NR Hrvatske, Nakladnome zavodu Hrvatske, 1946–50. bio je ravnatelj Drame zagrebačkoga HNK-a, potom profesor na Akademiji dramske umjetnosti, gdje je i umirovljen 1983.

Godine 1975. dobio je Nagradu “Vladimir Nazor” za životno djelo, a od 1983. bio je redoviti član JAZU (HAZU).

Pjesme, prozu, eseje i kritike počeo je objavljivati u periodici već za vrijeme školovanja. U zagrebačkome HNK-u bila mu je 1939. izvedena prva drama Albatros, poslije tiskana kao sastavni dio njegove prve prozne knjige Proze (1948).

Riječ je o farsi utemeljenoj na ideji iz istoimene Baudelaireove pjesme, a u središtu joj je intelektualac koji se nakon mnogobrojnih sukoba i slomova vraća u zavičaj, na otok.

Time je najavljeno temeljno polazište Marinkovićeva književnog svijeta – povratci na otok i drama koja se zbiva u pojedincu.

Neke novele iz te zbirke, ponešto prerađene, osnovom su i njegovih kasnijih proznih zbirki Ni braća ni rođaci (1949), Poniženje Sokrata (1959), Pod balkonima (1953), Karneval i druge pripovijetke (1964).

Video: Kiklop – Ugo

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Najznačajnija je Marinkovićeva prozna zbirka Ruke (1953), tiskana u tridesetak izdanja, s kojom je zadobio pozornost i pohvale kritike. Bliskost s ranijom prozom zamjetljiva je u mediteranskom ambijentu te pozornosti usmjerenoj na likove koji pate od nesposobnosti realizacije vlastita identiteta.

U toj su zbirci objavljene antologijske Marinkovićeve novele, među kojima svakako treba spomenuti naslovnu, priču o stvaralaštvu, u kojoj do izražaja dolazi modernistička gradnja priče i poigravanje pripovjedačkom pozicijom, te Zagrljaj, s naglašenom metaliterarnom dimenzijom koja tematizira sam čin pisanja (proza o pisanju proze) i neizravno problematizira odnos umjetnosti i zbilje.

Dramski mirakul Glorija (izvedena 1955., tiskana 1956) najpoznatija je i najizvođenija Marinkovićeva drama, u kojoj je, pričom o svećenikovoj zamisli da na mjesto Bogorodičina kipa u crkvi, kako bi ga učinio što uvjerljivijim, postavi negdašnju cirkusku artisticu Gloriju, časnu sestru Magdalenu, zapravo simbolički iznesena osuda svakoga dogmatizma i totalitarizma te nemoć svih ideologija.

Vrhunac je Marinkovićeve proze roman Kiklop (1965), sinteza njegova dotadašnjega književnog rada. Ispripovijedan modernističkom tehnikom, razbijen na fragmente, s čestim esejističkim ekskursima, roman daje sliku intelektualno-bohemskih krugova u Zagrebu pred sam početak II. svjetskog rata.

Ispresijecan je mnogobrojnim citatima i referencijama na svjetsku književnu baštinu, s naglašenom simboličkom i alegorijskom crtom te se može čitati kao snažan proturatni roman.

Godine 1976. Kiklopa je za scenu adaptirao Kosta Spaić, a 1982. za film Antun Vrdoljak.

Video: Preventivna dehumanizacija

Roman Zajednička kupka (1980) blizak je Marinkovićevu dramskomu pismu jer je napisan kao dijalog dvaju likova što u primorskome gradiću razgovaraju o različitim temama. Dijalozi sve više postaju monolozima, s naglašenom metaliterarnošću i parodiranjem različitih književnih žanrova, prije svega kriminalističkoga romana.

Za vrijeme Domovinskoga rata Marinković je objavio roman Never more (1993), u kojem se prenosi dio kiklopovske tematike, a središnji je lik student povijesti koji od mobilizacije bježi iz Zagreba u otočni zavičaj. Također je pisan monološko-dijaloškom tehnikom, ali ne dostiže kvalitetu Kiklopa.

Totalitarizam i represija sustava tema je Marinkovićeva dramskoga vodvilja smještenog u imaginarno kraljevstvo, Politeia ili Inspektorove spletke (1977), a u drami Pustinja (tiskana 1982) ponovno se bavio odnosom umjetnosti i zbilje.

Marinkovićev književni opus nije velik, ali mu po vrijednosti pripada mjesto na vrhu hrvatske književnosti druge polovice XX. stoljeća. (Izvor: Hrvatska enciklopedija)

Redakcija

Share
Published by
Redakcija

Recent Posts

DOK SU DRUGI ROŠTILJALI, ČOLA SE OŽENIO 1. MAJA: Ovako je to izgledalo

Zdravko Čolić, legenda muzičke scene, svakog maja ima dva posebna razloga za slavlje – i…

23 minute ago

“Žute potvrde” za EU izbore; velike kazne za prekšitelje izborne šutnje

Slaven Hojski i Maja Ljubić KutnjakFoto: U mreži Prvog / HTVNa lipanjskim izborima hrvatski građani…

1 sat ago

Hladnokrvni Rus razbio Alkaraza i utišao Madrid

Dvostruki uzastopni šampion Karlos Alkaraz neće ispisati istoriju i po treći put osvojiti masters u…

1 sat ago

Kako olakšati bebi nicanje zuba

Neke bebe se rode sa jednim ili dva zuba, a neke i prohodaju a da…

3 sata ago

Kolumbijski predsjednik Petro najavio prekid diplomatskih odnosa s Izraelom

Gustavo PetroFoto: Luisa Gonzalez / ReutersKolumbijski predsjednik Gustavo Petro rekao je u srijedu da će…

3 sata ago

Senzacija na SP u snukeru, kraj za velikog favorita

U čuvenom “Krusibl“ teatru u Šefildu je u toku Svjetsko prvenstvo u snukeru koje polako…

3 sata ago