in

Harris i Trump u političkom su sprintu; bore se za svaki glas

Harris i Trump u političkom su sprintu; bore se za svaki glas
Slatka-Tajna.Eu
Harris i Trump u političkom su sprintu; bore se za svaki glas

Kamala Harris i Donald Trump ulaze u posljednji tjedan najdramatičnije utrke za Bijelu kuću. Unatoč nizu povijesnih prevrata na ovim američkim predsjedničkim izborima, predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsjednica i bivši republikanski predsjednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora, 5. studenoga. 

Slavica: Blijedi entuzijazam oko Harris i povećale su se šanse Trumpa

Pred Harris i Trumpom borba je u ključnim državama, gdje bi samo nekoliko tisuća birača moglo odlučiti tko će upravljati svjetskom supersilom iduće četiri godine.

HRT-ova dopisnica iz Washingtona Branka Slavica naglasila je u središnjem Dnevniku HTV-a kako američkog predsjednika biraju savezne države.

– Njih 50, a ključno je onih sedam, koje nisu vjerne niti jednoj stranci. Među njima najvažnija, Pennsylvania nosi 19 elektora. Pennsylvania do 2016., politički teritorij demokrata, imali su snažnu potporu bijele radničke američke klase, no 2016. Trump to mijenja. Rekla bih da su i Trump i Harris zapravo u političkom sprintu, bore se za svaki glas, jer o ovim izborima odlučivat će u konačnici izlaznost, poručila je Slavica.

43 milijuna Amerikanaca već je glasovalo. Tradicionalno na ranije izbore najviše izlaze demokrati. Ove godine je primjetan i porast republikanskih birača i to se iščitava kao entuzijazam republikanaca oko ovih izbora.

– Svi politički analitičari s kojima sam razgovarala posljednjih dana odbijaju kazati tko će pobijediti na ovim izborima, dodala je Slavica.

Utrka je tijesna, no ono što je zamjetno na neki način, blijedi entuzijazam oko Harris i povećale su se šanse Donalda Trumpa da se vrati u Bijelu kuću.

– Za prosječnog birača najvažnije su teme ekonomije i migracije, zatim pobačaj i stanje američke demokracije. Iza nas je izrazito negativna kampanja, potrošeno je gotovo tri milijarde dolara. Jedna i druga strana suprotnog kandidata pokušavaju opisati i prikazati kao opasnost za budućnost Amerike, naglasila je HRT-ova dopisnica.

– Ono što se još čuje posljednjih dana u Washingtonu, kako pobjednika vjerojatno nećemo znati u izbornoj noći, da će možda proći i nekoliko dana dok saznamo tko je novi stari, stanar Bijele kuće, istaknula je Slavica.

Oko Bijele kuće već je podignuta ograda, koja se inače podiže zbog inauguracije.

– Čini mi se ove godine ranije no inače, vjerojatno i zbog sigurnosnih razloga, kazala je Slavica. 

video thumb

Neizvjesna utrka

U završnici neizvjesne utrke – kandidati će se usredotočiti na sedam ključnih saveznih država.

Osuđeni predsjednik ili prva žena predsjednica – južnoazijskih i afroameričkih korijena. O tome Amerikanci odlučuju za točno tjedan dana.

Najtješnja predsjednička utrka posljednjih desetljeća ovisi o pridobivanju malog broja preostalih neodlučnih birača – i tko će svoje pristaše uvjeriti na siguran izlazak na izbore. 

Američki birači zabrinuti zbog onoga što će se dogoditi nakon izbora

– Američki birači nisu zabrinuti samo zbog izbora. Zabrinuti su zbog onoga što će se dogoditi nakon izbora. Zabrinuti su kako bi to moglo uključivati sve – od političkog nasilja do pravnih pokušaja poništavanja izbora, poručio je Gary Fields

Republikanski kandidat svoju je završnu poruku već uputio, u Madison Square Gardenu, tvrdeći kako je njegova demokratska suparnica “slomila” Ameriku i kako je on taj koji može “popraviti” zemlju.

Kamala Harris završnu riječ svoje kampanje, večeras po lokalnom vremenu, iznijet će s Bijelom kućom u pozadini, s travnatog Ellipsesa, južno od ograde sjedišta američkih predsjednika, gdje je 6. siječnja 2021. Donald Trump pomogao potaknuti rulju na upad na srce američke demokracije – Capitol Hill.

Želi potaknuti Amerikance na vizualiziranje svoje alternativne budućnosti za manje od tri mjeseca.

– Vjerujem kako je Donald Trump neozbiljan čovjek. Posljedice toga da ikada više bude predsjednik su brutalno ozbiljne. Brutalno ozbiljne, naglasila je potpredsjednica SAD-a, kandidatkinja demokrata na predsjedničkim izborima 5. studenog Kamala Harris.

Ton govora Kamale Harris trebao bi biti optimističan i usmjeren prema budućnosti.

Fokusirat će se na povlačenje šireg kontrasta s konkurentom – izričito tvrdeći kako je Donald Trump usredotočen na sebe i svoj popis “neprijatelja”, dok ona daje prioritet svom popisu “što učiniti” kako bi smanjila troškove i pomogla Amerikancima. 

Springsteen navija za Kamalu Harris

Američka glazbena zvijezda Bruce Springsteen posljednja je u nizu javnih osoba koja je došla dati podršku svojem predsjedničku kandidatu. On navija za Kamalu Harris. Tjedan dana prije izbora oba stožera troše milijune dolara na oglašavanje i obraćaju se svim rodnim, dobnim i rasnim skupinama birača. U ovako tijesnoj utrci za njih je svaki glas bitan.

– Generacije Amerikanaca prije nas borile su se za slobodu, a sada je štafeta predana nama. Štafeta je u našim rukama. I želim se posebno obratiti mladima, svim studentima koji su ovdje. Volim vašu generaciju. Stvarno ju volim. Nestrpljivo želite promjene. Stvarno to volim kod vas, kazala je Kamala Harris, demokratska predsjednička kandidatkinja.

Njezin protukandidat nastavlja žestoku retoriku. Ponovno je kritizirao nju i migracijsku politiku demokratske stranke. 

– Ona je užasno nesposobna, nesposobnija je od Bidena. I nisam mislio da je to moguće. Sljedeći utorak morate ustati iz kreveta i reći Kamali Harris da je imala užasnu, užasnu kampanju, da je jako povrijedila našu zemlju. Pustila je ubojice u našu zemlju i trgovce ljudima. Pustila je teroriste u našu zemlju. Prihvatila je neke od najgorih kriminalaca na svijetu. Reći ćete joj – ‘Kamala, gubi se odavde. Otpuštena si, poručio je Donald Trump, republikanski predsjednički kandidat.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










Trumpov stožer se ogradio od riječi komičara

Široka reakcija osuda i kritika ipak je stigla na izgovorene riječi na Trumpovom predizbornom skupu u New Yorku. Najviše je odjeknuo uvodni komentar komičara koji je Portoriko nazvao plutajućim otokom smeća.

– Puno se toga događa oko nas. Ne znam znate li to, ali usred oceana trenutačno se nalazi plutajući otok smeća, mislim da se zove Portoriko, rekao je komičar Tony Hinchcliffe.

Trumpov stožer se ogradio od riječi komičara. Procjenjuje se da oko pola milijuna Amerikanaca u Pennsylvaniji – jednoj od ključnih saveznih država – je upravo portorikanskog podrijetla.

– Gledajte, nisam to vidio. Možda je to glupa rasistička šala. Možda i nije. Nisam vidio. Ali mislim da moramo prestati toliko osobno shvaćati svaku sitnicu koja se izgovori u SAD-u. Dosta mi je toga, kazao je  J.D. Vance, republikanski kandidat za potpredsjednika.

Obama: Moramo odbaciti politike podjela i mržnje

Bivši američki predsjednik Barack Obama pozvao je glasače da odbace “politiku podjela i mržnje” na skupu demokratske kandidatkinje Kamale Harris u Pennsylvaniji.

Obamina poruka dolazi nakon što su oba politička stožera osudila komentare komičara na skupu Donalda Trumpa u New Yorku koji je nazvao Portoriko “plutajućim otokom smeća”.

Potpredsjednički kandidat J.D. Vance to pak nije shvatio kao rasističku šalu. Amerikanci portorikanskog podrijetla važna su demografska skupina u nekim tzv. swing državama koje su odlučujuće za pobjednika na izborima 5. studenog.

– Moramo odbaciti politike podjela i mržnje koja nam se predstavlja. Amerika je spremna okrenuti stranicu. Amerika je spremna za bolji početak. Philadelphia, mi smo spremni za predsjednicu Kamalu Harris, rekao je Barack Obama, bivši predsjednik SAD-a.

– Možemo li svi jednostavno popiti tabletu za opuštanje i povremeno se našaliti? Ovo je smiješno. Našu su zemlju izgradili graničari koji su osvojili divljinu, nećemo obnoviti veličanstvenost američke civilizacije ako se svaki put uvrijedimo zbog neke sitnice. Pokažimo malo smisla za humor, zabavimo se i neka vas Bog blagoslovi za osam dana, kazao je J.D. Vance, republikanski kandidat za potpredsjednika.

Od radosti do fašista

Harris se najprije usredotočila na poruke radosti i pozitive nakon što je neočekivano zamijenila predsjednika Joe Bidena na glasačkom listiću u srpnju, no otada se preusmjerila na Trumpa kao “fašista” koji ugrožava demokraciju i ženska reproduktivna prava.

– Ovo je krucijalno razdoblje u povijesti, rekla je Kimberly Whittaker, pobornica Kamale Harris na njenom predizbornom skupu u Michiganu.

Očekuje se da će Trump odbaciti rezultate u slučaju da ponovo izgubi, što je izazva strah od kaosa i nasilja u već napetom i duboko polariziranom SAD-u.

Republikanac je intenzivirao svoju ekstremnu retoriku, a njegov desničarski bazen birača dodatno je mobiliziran činjenicom da je Trump tijekom ljeta preživio dva pokušaja atentata.

Trump je opisivao migrante kao životinje te se obvezao osnovati kampove za masovnu deportaciju i prijetio da će gušiti oporbu u zemlji, nazivajući je “unutrašnjim neprijateljom”.

– Vjerojatno ću glasati za Trumpa, rekao je Drew Roby, 21-godišnji student javnog zdravstva iz Arizone.

– Iskreno, bilo je bolje kada je on bio predsjednik, dodao je.

Sedam država

U središtu utrke je sedam ključnih saveznih država, takozvanih “swing states”: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Sjeverna Karolina, Wisconsin i Pennsylvania.

Najtješnja američka predsjednička utrka u nekoliko desetljeća ovisi o tome tko će pridobiti mali broj preostalih neodlučnih birača i tko će uvjeriti svoje pristaše da izađu na izbore.

Po anketama, očekuju se da će u izboru kandidata biti velike razlike u rodnim, dobnim i rasnim skupinama birača.

Oba predizborna stožera će u završnim danima kampanje potrošiti milijune dolara na oglašavanje, a oba također koriste podršku zvijezda.

Bruce Springsteen te Barack i Michelle Obama su podržali Harris, a tehnološki tajkun Elon Musk navija za Trumpa.

No, Harris se možda suočava s generalno gledano većim izazovom.

Njezina kampanja ima “bolji rad na terenu” i više novca, no Trump “vjerojatno i dalje ima koristi” od toga što elektorski sustav pogoduje republikancima, smatra David Karol, koji na sveučilištu Maryland predaje javnu upravu i politiku.

– Veoma je napeto. Nitko nema razloga biti samouvjeren, dodao je.

Za tjedan dana znat će se tko će upravljati najmoćnijom zemljom svijeta. Harris i Trump razilaze se oko mnogih pitanja poput potpore Ukrajini i NATO-u, trgovinskih carina, prava na pobačaj, poreza, ali i osnovnih demokratskih načela.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Međedović eliminisan u prvom kolu čelendžera u Bratislavi

Međedović eliminisan u prvom kolu čelendžera u Bratislavi

AmCham BiH objavljuje procjenu ekonomskog uticaja koja pokazuje kako kompanije članice imaju koristi za bh. ekonomiju i društvo

AmCham BiH objavljuje procjenu ekonomskog uticaja koja pokazuje kako kompanije članice imaju koristi za bh. ekonomiju i društvo