Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto požalio se na odnos Europske komisije prema njegovoj zemlji, a Hrvatsku je proglasio nepouzdanom zemljom za tranzit nafte, prenijela je mađarska novinska agencija MTI. Potom je slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar priopćio da je Slovačka primila pismo u kojem Vlada RH nudi sigurnu rutu za transport nafte prema toj zemlji i Mađarskoj, ali kaže da je nejasno kako bi to funkcioniralo.
U objavi na Facebooku u petak Szijjarto je istaknuo da su se Mađarska i Slovačka obratile Europskoj komisiji prije tjedan i pol zbog odluke Ukrajine da zaustavi tranzit sirove nafte potrebne za sigurnost opskrbe naftom dviju zemalja.
– Jučer je izvršni potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis iz Latvije poslao pismo mom slovačkom kolegi i meni, rekao je Szijjarto. U tom pismu je rekao da Ukrajina ne ugrožava opskrbu ni Mađarske ni Slovačke, a osim toga, preko Hrvatske ide još jedan naftovod koji možemo koristiti, rekao je, ocijenivši pismo “nečuvenim”.
Szijjarto je rekao da pismo izvršnog potpredsjednika “još jednom dokazuje da Ukrajinci mogu činiti što god žele državama članicama EU-a, osobito ako su za mir i ne isporučuju oružje”.
– Očito je slučajnost da je hrvatski premijer prekjučer napisao pismo predsjedniku Europske komisije u kojem reklamira naftovod koji prolazi Hrvatskom, rekao je Szijjarto.
Osim dva pisma koja potvrđuju da je riječ o koordiniranoj operaciji iz Bruxellesa, postoji još jedan veliki problem s hrvatskom opcijom, rekao je.
Hrvatska jednostavno nije pouzdana tranzitna zemlja, rekao je ministar.
– Nije pouzdana jer je podigla naknadu za tranzit nafte na pet puta više od prosječne tržišne naknade od početka rata. Nije pouzdana jer je onemogućila MOL da ugovori dugoročnu isporuku. Nije pouzdana jer nije provela investicije potrebne za povećanje kapaciteta naftovoda, a podatke koje daje o maksimalnom kapacitetu naftovoda nitko nikada nije dokazao.
Szijjarto je rekao da to znači da bi obustava isporuka nafte s istoka ostavila Mađarsku i Slovačku “na milost i nemilost nepouzdane tranzitne zemlje”.
Slovačka kaže da ne zna kako bi funkcionirala sigurna rutu za transport nafte prema toj zemlji i Mađarskoj
Slovačka je primila pismo u kojem hrvatska vlada nudi sigurnu rutu za transport nafte prema toj zemlji i Mađarskoj, no nejasno joj je kako bi to funkcioniralo, priopćio je u petak slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar.
– Za koju cijenu? Kojim kapacitetima? To danas nitko ne zna, rekao je šef slovačke diplomacije.
Blanar se time pridružio mađarskom kolegi Peteru Szijjartu koji je ranije danas Hrvatsku proglasio nepouzdanom tranzitnom zemljom. Budimpešta i Bratislava prošli su se tjedan obratile EK-u zbog odluke Ukrajine da zaustavi tranzit sirove nafte nužne za sigurnost opskrbe naftom dviju zemalja.
Grlić Radman: RH je zatečena politički duboko uvredljivom izjavom ministra Szijarta
Hrvatska je zatečena politički duboko uvredljivom izjavom mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta da je nepouzdana tranzitna zemlja i smatra da to nije prijateljska gesta, rekao je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
– Neugodno smo iznenađeni izjavom Szijjarta, rekao je Grlić Radman. Riječ je o politički duboko uvredljivoj izjavi kakvu doista nismo očekivali od predstavnika zemlje na čije smo nedobronamjerne poteze dugo odgovarali s krajnjom suzdržanošću i umjerenošću, vodeći se nadasve sviješću o tome kako smo susjedne i prijateljske zemlje, dodao je.
Šef hrvatske diplomacije nada se da će Budimpešta brzo uvidjeti da “ovakav pristup i nastup nisu nešto što donosi koristi bilo kome, a ponajmanje razvoju naših bilateralnih odnosa i solidarnosti kao temeljnog načela EU-a.
– Ovakvu izjavu daje predstavnik zemlje o čijoj pouzdanosti dovoljno govori i sama činjenica kako je suočena s propitkivanjem svog vanjskopolitičkog angažmana i zapravo ‘soliranja’, na samom početku svog predsjedanja Vijećem Europske unije, rekao je Grlić Radman.
Time je aludirao na to da su neki europski čelnici, zbog odudaranja Budimpešte od europske vanjske politike, pozvali na simboličan bojkot događaja u Mađarskoj koja od 1. srpnja predsjeda EU-om.
Budimpešta i Bratislava prošli su se tjedan obratile EK-u zbog odluke Ukrajine da zaustavi tranzit sirove nafte nužne za sigurnost opskrbe naftom dviju zemalja.
Grlić Radman je rekao da bi prijedlog tranzita putem Janafa dodatno učvrstio odnose Zagreba i Budimpešte i jačao europsku energetsku neovisnost.
Ministarstvo gospodarstva: Pozivamo Mađarsku da se suzdrži od daljnjih neosnovanih optužbi
Ministarstvo gospodarstva reagiralo je na izjave mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta i objavilo priopćenje kojega prenosimo u cijelosti:
“JANAF kontinuirano ulaže u održavanje i sigurnost svog transportno-skladišnog sustava te je u veljači 2023. godine zajedno s predstavnicima MOL Grupe testiran transportni kapacitet naftovoda na dionici prema mađarskoj granici. Utvrđeno je kako se njime mjesečno može transportirati 1,2 milijuna tona sirove nafte te je JANAF u cijelosti u mogućnosti zadovoljiti potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislav i Budimpešti za sirovom naftom.
Nadalje, JANAF dugogodišnjim partnerstvima s najvećim regionalnim i globalnim vertikalno integriranim naftnim kompanijama te naftnim traderima dokazuje svoju pouzdanost i povjerenje.
Navode o podizanju naknada za tranzit nafte JANAF najodlučnije odbacuje jer je riječ o metodologiji izračuna naknada koja uzima u obzir duljinu i razinu iskorištenosti kapaciteta pojedine dionice naftovoda, kao i pregovarački proces te nije vezana uz pravnu osobu. Mađarska strana upoznata je s predmetnom JANAF-ovom metodologijom te nema govora o proizvoljnim izračunima.
Podsjećamo da su odnosi Hrvatske i Mađarske u kontekstu energetskih projekata već bili poljuljani tijekom pripreme za izgradnju LNG terminala na otoku Krku. Unatoč tome što su mađarske tvrtke imale priliku biti s hrvatskim (su)vlasnik, a potom i korisnik terminala, odbili su prvo javni poziv za ulazak u vlasništvo (Call for Equity), a potom i mogućnost inicijalnog zakupa kapaciteta terminala (Open Season). Nakon što je Republika Hrvatska, uz financijsku pomoć Europske Unije, uspješno realizirala projekt, Mađarska je promijenila stav i počela se žaliti na dostatnost kapaciteta terminala i transportnog sustava plinovoda te cijena (tarifa) korištenja istih. Ironično, dvije najveće mađarske tvrtke sada su najveći zakupci kapaciteta LNG terminala i to do 2037. godine i uredno plaćaju iste tarife kao i svi drugi korisnici. Stoga je izjava Szzijjartoa kako bi obustava isporuke nafte s istoka ostavila Mađarsku i Slovačku „na milost i nemilost nepouzdane tranzitne zemlje“ suluda i krajnje besmislena.
Ove situacije podsjećaju nas na nepredvidljivo i kontradiktorno ponašanje Mađarske u pitanjima energetske suradnje. Umjesto stvaranja nepovjerenja i konflikta, potrebno je fokusirati se na zajedničke ciljeve koji će donijeti koristi obim zemljama i regiji u cjelini. Stabilna i pouzdana energetska suradnja ključna je za sigurnost i prosperitet svih uključenih strana.
Zaključimo, JANAF je u potpunosti tehnički i organizacijski spreman pružiti srednjoeuropskim rafinerijama opskrbu dovoljnih količina nafte za rad u punom kapacitetu, a Republika Hrvatska je i ostaje pouzdana tranzitna zemlja koja dosljedno ispunjava svoje međunarodne obveze i doprinosi energetskoj stabilnosti, kako Hrvatske tako i drugih zemalja, a u konačnici i same Europske unije. Snažna energetska infrastruktura Hrvatsku čini solidno pozicioniranom i u pogledu energetske sigurnosti. Hrvatska je zemlja s ogromnim potencijalima za energetska i druga ulaganja, što je dokazano brojnim uspješnim projektima i suradnjama s međunarodnim partnerima.
Pozivamo Mađarsku da se suzdrži od daljnjih neosnovanih optužbi i iznošenja neistina te da se vrati konstruktivnom dijalogu u interesu obostranog prosperiteta i energetske sigurnosti te u konačnici energetske neovisnosti”, navodi se u priopćenju.
JANAF odbacio tvrdnje mađarskog ministra vanjskih poslova
Jadranski naftovod odbacuje navode iz izjave koju je dao mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto.
“JANAF kontinuirano ulaže u održavanje i sigurnost svog transportno-skladišnog sustava. U veljači 2023. godine zajedno smo s predstavnicima MOL Grupe testirali transportni kapacitet naftovoda na dionici prema mađarskoj granici te utvrdili kako se njime mjesečno može transportirati 1,2 milijuna tona sirove nafte. Sukladno tome, JANAF može u cijelosti zadovoljiti potrebe rafinerija MOL Grupe u Bratislavi i Budimpešti za sirovom naftom.
Dokaz pouzdanosti i povjerenja koje JANAF uživa na međunarodnom tržištu su dugogodišnja partnerstva s najvećim regionalnim i globalnim vertikalno integriranim naftnim kompanijama te naftnim traderima. U njih spada i MOL Grupa, s kojom JANAF trenutno ima važeći ugovor o transportu nafte, kao što ga je imao i prethodnih godina. Potpuna je neistina tvrdnja gospodina Szijjarta da MOL Grupa ne može s JANAF-om sklopiti višegodišnji ugovor.
Potpuna je neistina da je JANAF podigao naknade u protekle tri godine. Metodologija kojom se izračunavaju naknade uzima u obzir duljinu i razinu iskorištenosti kapaciteta pojedine dionice naftovoda, kao i pregovarački proces te nije vezana uz pravnu osobu. JANAF-ova metodologija izračuna poznata je predstavnicima mađarske strane te ni u kojem slučaju nije proizvoljna.
Ovim putem postavljamo pitanje gospodinu Szijjartu zašto mađarska strana izbjegava transport sirove nafte kroz sustav JANAF-a. Uvjereni smo kako cijena transporta tu nije čimbenik.
Hrvatska je pouzdana i otvorena zemlja za poslovanje, u potpunoj suprotnosti s izjavama ministra Szijjarta, za koje smo uvjereni kako bi ih odbacili i brojni mađarski poduzetnici koji uspješno posluju u Hrvatskoj.
JANAF je u potpunosti tehnički i organizacijski spreman pružiti srednjoeuropskim rafinerijama opskrbu dovoljnim količinama nafte za rad u punom kapacitetu. Stoga se nadamo kako ćemo otvorenim pregovorima i suradnjom pronaći zadovoljavajuće rješenje za nastavak dugoročnog partnerstva”, poručuje Uprava JANAF-a d.d.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings