in

Četiri kandidata za šefa DORH-a, reakcije državnog vrha i oporbe

Četiri kandidata za šefa DORH-a, reakcije državnog vrha i oporbe
Slatka-Tajna.Eu
Četiri kandidata za šefa DORH-a, reakcije državnog vrha i oporbe

Zgrada DORH-a

Foto: Patrik Macek / PIXSELL

Državnoodvjetničko vijeće (DOV) objavilo je u petak imena kandidata koji se natječu za poziciju novog glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske.

Među njima je Emilio Kalabrić, aktualni zamjenik glavne državne odvjetnice, koji je na toj poziciji od početka prošle godine, a prije toga je obnašao dužnost županijskog državnog odvjetnika u Zadru. Prijavu je poslao i Nikša Wagner, aktualni zamjenik županijske državne odvjetnice u Splitu, koji se u svojoj tužiteljskoj karijeri najviše profilirao na predmetima iz područja gospodarskog kriminaliteta. Na čelo DORH-a htio bi i odvjetnik Mladen Dragičević, koji se i prije četiri godine također kandidirao za ovo mjesto. Četvri kandidat je  Ivan Turudić, sudac Visokog kaznenog suda, koji je javnosti, među ostalim, poznat i po presudi bivšem premijeru Ivi Sanaderu. 

Aktualna glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek ranije je najavila kako se ne namjerava kandidirati.

DOV je izvijestio da će na 25. sjednici, određenoj za 9. siječnja ove godine, utvrditi pravodobnost i potpunost prijava.

U DOV-u dodaju da će pravodobne i potpune prijave kandidata koji ispunjavaju opće i posebne uvjete za imenovanje za glavnog državnog odvjetnika dostaviti Vladi RH.

Milanović: Glavni državni odvjetnik treba biti politički i stranački neovisan

Predsjednik Republike Zoran Milanović poručio je u petak, nakon objave imena kandidata za glavnog državnog odvjetnika, da bi na tu dužnost trebala biti izabrana politički i stranački neovisna osoba, jer bi suprotno bilo kršenje samostalnosti i neovisnosti Državnog odvjetništva.

Objavom imena kandidata pokrenuta je u petak procedura za izbor glavnog državnog odvjetnika. Među kandidatima su odvjetnik Mladen Dragičević, zamjenik Županijskog državnog odvjetnika u Splitu Nikša Wagner, trenutačni zamjenik glavne državne odvjentice Emilijo Kalabrić i sudac Visokog kaznenog suda Ivan Turudić, a predsjednik Milanović upozorio je na važnost tog izbora i imenovanja.

Prema Ustavu Republike Hrvatske, članku 125., Državno odvjetništvo je samostalno i neovisno pravosudno tijelo ovlašteno i dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela, poduzimati pravne radnje radi zaštite imovine Republike Hrvatske te podnositi pravna sredstva za zaštitu Ustava i prava, izjavio je Milanović, navodi se u priopćenju Ureda predsjednika.

Istaknuo je da se zbog Ustavnog položaja i zadaća DORH-a, ali i svoje dužnosti, drži dužnim upozoriti da DORH svoj ustavni položaj i zadaću može cjelovito ispuniti samo ako se na tu dužnost imenuje osoba koja je politički i stranački posve neovisna, dokazano stručna i kvalificirana te neokaljanog profesionalnog i osobnog ugleda.

Svaka, današnja ili ranija, povezanost glavnog državnog odvjetnika s politikom i stranačkim interesima značila bi opasno kršenje samostalnosti i neovisnosti DORH-a što bi nedvojbeno otvorilo i sumnju u buduća postupanja te institucije, poručio je Milanović.

Istaknuo je da glavni državni odvjetnik mora imati slobodne ruke za bespoštednu borbu protiv kriminala, korupcije i zlouporabe javnog novca bez obzira na to tko bio počinitelj ali i hrabrosti da se odupre utjecajima i pritiscima.

Glavni državni odvjetnik takvih osobina od državnog je interesa za Republiku Hrvatsku, naglasio je i dodao da građani s razlogom očekuju zamah u otkrivanju, progonu i sankcioniranju odgovornih za kršenje zakona.

DORH nije jedini koji može i mora stati na kraj svim oblicima kršenja zakona, isto se očekuje od izvršne i sudske vlasti. Ali, uloga glavnog državnog odvjetnika je presudna za neovisnu i dosljednu borbu protiv korupcije, pogodovanja i zlouporabe javnog novca, rekao je Milanović.

Poručio je da upravo zbog toga ističe važnost izbora novog glavnog državnog odvjetnika, “jer se ne smije nastaviti urušavanje neovisnosti i efikasnosti DORH-a kao ni gubljenje povjerenja javnosti u DORH, a čemu svjedočimo zadnjih godina”.

– Vodeći se svojom ustavnom zadaćom i željom da se u Hrvatskoj smanji i zaustavi pošast korupcije i zlouporabe javnog novca – koja opasno razara cijelo hrvatsko društvo i ugrožava sigurnost, razvoj i prosperitet Republike Hrvatske pratit ću izbor novog glavnog državnog odvjetnika i bez zadrške upozoravati ne bude li taj izbor jamčio ostvarenje Ustavnog položaja DORH-a kao samostalnog i neovisnog tijela, istaknuo je.

Svaka, današnja ili ranija, povezanost glavnog državnog odvjetnika s politikom i stranačkim interesima značila bi opasno kršenje samostalnosti i neovisnosti DORH-a što bi nedvojbeno otvorilo i sumnju u buduća postupanja te institucije.

Zoran Milanović, predsjednik Republike

O izboru novog glavnog državnog odvjetnika u Parizu je govorio i premijer Andrej Plenković

Kaže kako je Državno odvjetničko vijeće u skladu sa zakonskim rokom raspisalo natječaj za odabir novog glavnog državnog odvjetnika. Natječaj je, kako je podsjetio premijer, bio otvoren od kraja studenog do kraja prosinca, a prijave su podnesene Državnom odvjetničkom vijeću, a ne Vladi.

Plenković je naglasio da će Državno odvjetničko vijeće provesti formalnu proceduru verifikacije kandidatura kako bi osiguralo ispunjenje kriterija. Nakon toga, kandidature će biti proslijeđene Vladi Republike Hrvatske, koja će formirati povjerenstvo od nadležnih ministara, a premijer će predsjedati. Postupak će uključivati intervjue s kandidatima, nakon čega će Vlada donijeti konačan odabir. Taj odabir će biti predstavljen Hrvatskom saboru, poštujući zakonske odredbe i proceduru.

Premijer Plenković je također komentirao postupak bivšeg premijera Milanovića prilikom izbora predsjednika Vrhovnog suda, naglašavajući da će njegova Vlada poštovati zakon i proceduru, za razliku od prethodne prakse.

Plenković je istaknuo važnost neovisnosti, profesionalnosti i kvaliteta novog glavnog državnog odvjetnika, naglašavajući da će odabir biti u skladu s dosadašnjim praksama.

Oporba: Politički kriteriji za novog državnog odvjetnika, Turudić dobio mig

O izboru prvog čovjeka Državnog odvjetništva govorilo se jutros u “Poligrafu” Hrvatskog radija. Oporba ističe da sudac Ivan Turudić, koji se u javnosti spominje kao najizgledniji čelnik DORH-a, nije dobar izbor.

– To je čovjek koji je bio dosta blizak određenim HDZ-ovim strukturama. Koliko je blizak Andreju Plenkoviću, sadašnjoj vladajućoj većini, ja to ne mogu znati. ali sigurno čovjek uz kojeg se vežu mnoge kontroverze. U tom smislu njegovo imenovanje za glavnog državnog odvjetnika neće previše promijeniti način funkcioniranja državnog odvjetništva. Državnog odvjetnika imenuje vladajuća većina, odnosno izglasava Hrvatski sabor, a predlaže vlada. Mi smo kroz cijelo ovo vrijeme mogli vidjeti kako sadašnja glavna državna odvjetnica zapravo pogoduje vladajućima. Ako se imenuje gospodin Turudić, tada će stvari samo možda biti transparentnije. Znat ćemo da imamo nekoga tko je bio vezan uz HDZ na čelu državnog odvjetništva, rekao je Nikola Grmoja, Most, u emisiji “Poligraf”.

– Pravosudni sustav funkcionira zapravo na ideji povjerenja, na ideji da će netko suditi po pravu, da će građani biti jednaki pred zakonom i da će efikasno i pravedno donositi odluke. Sad vi meni recite kako je moguće da bi građani mogli imati povjerenje u DORH, koji ima ključnu ulogu recimo u borbi protiv političke korupcije, ako bi na čelu takve institucije bila osoba koja se desetljećima veže uz HDZ, uz vladajuću stranku. Drugo, da maknemo čak i to na stranu, činjenica da se radi o čovjeku koji je bježao od policije kad su ga lovili zbog toga što je vozio prebrzo, da se onda izvlačio na to da nije znao da je to presretač policijski pa je onda vozio 135. jer inače bi valjda usporio, da se radi o osobi koja se na sud nije odazvala kad su je pozvali zbog takvog prekršaja. Je li osoba koja će vratiti povjerenje u pravosudni sustav?, upitala je Sandra Benčić iz Možemo.

– Latentni pritisak prema Državnom odvjetništvu gdje je dio oporbe uvijek s nekim imenima izađe kako bi se na ta imena već stvorila jedna medijska slika. Možemo vidjeti da je prvo bilo govora da se nitko neće javiti, da se time ruši dignitet DORH-a. Onda se išlo da će se javiti recimo brat od Dragana Primorca pa vidimo da to nije tako. Dakle, imamo stalno plasiranje određenih teza gdje se želi u cjelokupan transparentan proces unijeti malo politizacije. Bitno je da građani znaju da je ova Vlada 2018. godine promijenila Zakon o državnom odvjetništvu gdje smo uveli javni natječaj. Do tada je vlada bila ta koja je predlagala kandidate, a sada imate javni natječaj na koji se može javiti svatko tko ispunjava uvjete za glavnog državnog odvjetnika i nakon toga idu svi ovi koraci. Prema tome, mislim da je bitno da transparentnost ostane u cijelome procesu i da na kraju građani imaju glavnog državnog odvjetnika ili odvjetnicu koja će raditi u interesu građana, rekao je HDZ-ov Nikola Mažar.

Oporbeni saborski zastupnici Siniša Hajdaš Dončić, Anka Mrak Taritaš i Domagoj Hajduković ocijenili su kako će se Vlada voditi političkim kriterijima pri odabiru novog glavnog državnog odvjetnika, aludirajući da je Ivan Turudić taj koji odgovara HDZ-u i od njega dobio mig.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










– Vlada će se voditi političkim kriterijima. Izabrat će si odvjetnika koji njima odgovara. Bilo bi najpametnije da su Vladimira Šeksa odabrali, bio je ironičan Hajdaš Dončić (SDP).

Dodao je da Andrej Plenković o tome odlučuje i da će to biti njegova politička poruka.

Na pitanje što misli o kandidaturi Ivana Turudića, Hajdaš Dončić odgovorio je da ništa ne misli, nego da je onda bolje izabrati Vladimira Šeksa.

– Ako će se ići u izbor kakav javnost očekuje, očekujem da će to biti glavni državni odvjetnik HDZ-a koji će raditi za jednu političku stranku, ocijenio je.

Ustvrdio je da mu ovo sve više sliči na Poljsku prije demokratskih promjena.

Dodao je da se to ne radi par mjeseci prije parlamentarnih izbora, već je trebalo pričekati da nova parlamentarna većina izabere državnog odvjetnika, ali ne samo da ga izabere nego da promijeni način samog izbora, uvjete i kriterije.

Zastupnica Anka Mrak Taritaš (Glas) izjavila je kako je apsolutno sigurna da se Turudić ne bi prijavio, a da pritom nije imao jasan pokazatelj da to učini.

– Sigurno ne bi to učinio da nema mig, ali imam drugi osjećaj, a to je da se je premijer Plenković odlučio sad na provjereni kadar”, rekla je.

Kazala je da kod Turudića nema nekakvih tajni te da vjerojatno neće nove afere isplivati jer su sve afere viđene, pa je onda tu siguran.

Vidite da u posljednje vrijeme nema više eksperimentiranja kao što je bilo s onim nesretnim (Ivanom) Paladinom što je bio maksimalno neuspješan eksperiment, nego je odlučio ići na kadar koji je provjeren od strane HDZ-a.

Na pitanje smatra li da je Turudić taj, odgovorila je da nije ta koja može 100 posto reći da je on taj, ali da apsolutno vjeruje da se on ne bi prijavljivao da pritom nema nekakav dogovor.

Domagoj Hajduković (Socijaldemokrati) smatra da je premalo kandidata za ovako važnu funkciju što, nažalost, pokazuje koliko je ta institucija izgubila kredibilitet i snagu.

– Očekivao sam puno više kvalitetnih imena, dodao je.

Mi Socijaldemokrati vjerujemo da bi trebalo promijeniti zakon i da bi se glavni državni odvjetnik/ca treabo birati dvotrećinskom većinom u Saboru, baš kako bi se zagarantiralo njihovi status i autoritet, ali isto tako da vlast, stranka ili većina ne bi mogli birati nekog s kime bi manipulirali.

Komentirajući navode da je jedna osoba s liste prijavljenih dobila mig da se prijavi, Hajduković je rekao da ništa ne bi isključio, jer onaj tko se ovog posla prihvati vjerojatno će ovisiti o autoritetu i moći nekog drugog.

– Ako je dobila mig da se sad javi tko zna da neće kasnije dobiti migove da neke slučajeve otvara, ne otvara, otvori sad ili otvori kasnije, dodao je.

Mažar (HDZ): Neviđen pritisak nakon objave kandidata

Saborski zastupnik HDZ-a Nikola Mažar izjavio je u petak kako je nakon objave imena kandidata za glavnog državnog odvjetnika uslijedio neviđen pritisak oporbe i predsjednika RH Zorana Milanovića na neovisne institucije.

– Nevjerojatno (je) da mi danas od aktera koji dakle nisu radili na ovakav transparentan način, imamo neviđen pritisak na političke institucije, na neovisne institucije, da i sada kada se još ni ne zna tko ispunjava uvjete, oni žele odlučivati tko je podoban, a tko ne, rekao je Mažar u izjavi za medije.

Mažar je ujedno odbacio optužbe o političkom i stranačkom utjecaju vladajućih na taj izbor, istaknuvši da će se poštovati procedura i sve što je propisano zakonom i Ustavom.

– Nikada do sada nismo i nećemo dozvoliti da politika utječe na rad samostalnih i neovisnih institucija kako bi se putem svojih političkih mašinerija obračunavala s političkim protivnicima, rekao je Mažar.

Ustvrdio je i da je upravo HDZ-ova Vlada unaprijedila transparentnost procesa izbora glavnog državnog odvjetnike i time ojačala neovisnost i samostalnost državnih institucija.

– Dolaskom premijera Andreja Plenkovića na čelo Vlade 2018., mijenja se Zakon o državnom odvjetništvu gdje on sebe razvlašćuje i stavlja javni poziv za izbor glavnog državnog odvjetnika. Prije toga je bilo da Vlada, odnosno predsjednik Vlade, tada Zoran Milanović, da ime Saboru i time je priča bila gotova, rekao je Mažar.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!


Comments

Komentariši

GIPHY App Key not set. Please check settings

Loading…

0

What do you think?

Razvodi se Ilma Karahmet? Mlada pjevačica ne prati supruga na Instagramu, pobrisane zajedničke fotke

Razvodi se Ilma Karahmet? Mlada pjevačica ne prati supruga na Instagramu, pobrisane zajedničke fotke

Više ne uživam u životu

Više ne uživam u životu