Dan nakon Božića, običaj je posjetiti rodbinu, prijatelje i kumove
Foto: HTV / HRT
Dan nakon Božića vjernici diljem svijeta obilježavaju blagdan sv. Stjepana, prvog kršćanskog mučenika koji je bio jedan od sedmorice đakona u crkvenim počecima. Blagdan svetog Stjepana prvomučenika, u našoj zemlji i neradni dan. U mnogim krajevima danas počinje i blagoslov obitelji.
Posebno je veselo u Štefanju
U Štefanju blizu Bjelovara tradicionalno se uz tamburaše čestita imendan Stjepanima, Stipanima, Štefovima, Šteficama. Općina mještanima nudi 2 tisuće kuna za očuvanje imena, no u petnaestak godina rodio se samo jedan Stjepan. Ispred crkve u Štefanju javio se Sani Lukić koji je razgovarao sa Stjepanom Emićem i načelnikom općine Silvestrom Štefovićem.
– Već godinama nudimo nagrade obiteljima koje svoju djecu nazovu imenom Stjepana, ali nažalost – nije uspjelo. Ali treba biti optimističan, nadam se da će Stjepana i Štefica biti u idućim godinama, kazao je Štefović.
Dodao je kako se demografska slika u mjestu popravlja. Godišnje u općini bude 20 do 30 rođenja, što je jedan razred osnovne škole. Općina, izvijestio je – planira gradnju dječjeg vrtića ‘Štefek’.
Tradicionalni koncert u katedrali sv. Vida
Na Štefanje su riječki vjernici u Rijeci okupili u katedrali sv. Vida odakle se javio reporter Borna Šmer. Misu je služio generalni vikar riječke nadbiskupije vlč. Mario Gerić. Stipanje se slavi i u drugim crkvama diljem nadbiskupije.
A u katedrali sv. Vida večaras u 19 sati će se održati tradicionalni, 30. božićni koncert ‘Božić je judi’ na kojemu će nastupiti više od stotinu izvođača. Najavljene su dvije svjetske premijere novih aranžmana starih skladbi pronađenih u arhivima.
Misa u crkvi sv. Stjepana na splitskom Sustipanu
U Splitu se tradicionalno služila misa u crkvi sv. Stjepana na Sustipanu odakle se javila Ivana Šilović. Od godine 380. godine Splićani u toj crkvicirkvi na Sustipanu slave misno slavlje na dan sv. Stjepana, prvomučenika. Današnju misu predvodio je splitsko- makarski nadbiskup i metropolit mons. Zdenko Križić.
– Još nisam ni vidio ovu crkvicu, kapelu. Rado idem gdje god mogu stići da što više upoznam. Tako mi je lakše imati cjelovitu sliku, barem što se tiče crkve u Splitu – a onda i u cijeloj nadbiskupiji, kazao je nadbiskup Križić.
Štefanje u Čučerju
Na Štefanje, vjernici okupljeni u Kulturno-umjetničkom društvu Bosiljak na misi su pjevali u narodnim nošnjama u montažnoj crkvi u Župi Pohoda bl. Djevice Marije u zagrebačkom Čučerju. Njihova je crkva, naime, oštećena u potresu.
Crkva je stradala, no župa je oživjela, kazala je za Dnevnik Anamarija Krvarić.
– Ovo je prekrasno euharistijsko slavlje u Čučerju. Njihova crkva oštećena u potresu još uvijek nije obnovljena no sve se održava u montažnoj crkvi koja je prigodno ukrašena, rekla je.
Osim jaslica i božićnog drvca tu je i starinski kinč. Riječ je o kićenju kako se to nekada radilo.
– Vjernici su tako okitili crkvu tako kako bi nastavili prenositi tu tradiciju i na mlađe generacije
Tko je bio sv. Stjepan i zašto ga Hrvati toliko vole?
Sveti Stjepan posebno se štuje na sjeveru Hrvatske, gdje imendan danas slave mnogi Štefovi i Štefice. No tko je zapravo bio taj svetac i zašto ga Hrvati toliko vole?
Stjepanov rani život nije do danas poznat. Nakon Isusove smrti, Stjepanovo otvoreno propovijedanje Isusova nauka i pripadništva zajednici kršćanskih učenika dovelo ga je do osude za ”bogohuljenje”, a zatim i do smrti kamenovanjem.
Kako je broj kršćana rastao iz dana u dan, apostoli su osjetili potrebu oformiti svoje pomoćnike i na taj su način nastali đakoni. Prvotna im je zadaća bila paziti na red kod zajedničkih molitvenih susreta, dijeliti vjernicima poklone i nositi euharistiju bolesnima i utamničenima.
Najugledniji i najenergičniji među đakonima bio je Stjepan. Tek što je počeo djelovati istaknuo se revnošću i čudesima, koja je Duh Sveti činio preko njega. Navukao je na sebe mržnju starih Židova zbog plemenite i smione slobode kojom je naviještao evanđelje u svakoj prigodi.
Jednoga dana, kada im je predbacio što su progonili proroke i ubili Krista, oni su ga izveli izvan grada i kamenovali. Stjepan je tako postao prvi mučenik koji je prolio krv za Krista. U trenucima umiranja molio je za one koji su mu oduzimali život. Umirući, bilježi Sveto pismo, Stjepan je klicao: ”Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh!”.
Zbog svoje vjernosti Kristu koju je prvi posvjedočio krvlju nazvan je Prvomučenikom. Njegov je lik u povijesti Crkve postao primjer svih ostalih mučenika. Svetkovina svetoga Stjepana Prvomučenika slavi se drugi dan Božića, 26. prosinca. Na taj je dan ova svetkovina u crkveni liturgijski kalendar uvedena 380. godine.
Običaji koje nam donosi sveti Stjepan
U čast prvom kršćanskom đakonu i prvom mučeniku za vjeru, svetom Stjepanu, u narodu su nastali mnogi običaji kojima se slavi Štefanje. Na taj dan iz staja su se izvodili konji i magarci, ali to je bio i dan kada se išlo u “čestitare”.
Mnogi običaji do kojih se u puku držalo na Badnjak i Božić, ponavljaju se ili prenose nakon svetkovine kad se proslavljaju krsna imena, kao npr. na svetoga Stjepana i svetoga Ivana. Od pučkih običaja na Stjepanje, Stipanje ili Štefanje, u sjevernim se hrvatskim krajevima štuje dan konja ili mazgi čiji je svetac zaštitnik.
Seljaci su u Istri na taj dan izlazili s konjima, jahali ili se utrkivali, pa se u prošlosti znalo okupiti mnogo konja i njihovih gospodara, kao npr. u Trsteniku u Istri. Podrijetlo i starina tog običaja u nas nisu jasni, pa se misli da je to ostatak davnog ritualnog objahivanja polja poznatog iz različitih naroda, osobito u srednjoj Europi.
Na sam Božić u Hrvatskoj ljudi nisu odlazili u posjete, ali drugog dana Božića, dakle, na Stjepanje, obilazili su rođake i prijatelje. Mlade su snahe posjećivale roditeljski dom i majci i ocu nosile darove.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
GIPHY App Key not set. Please check settings