Dok se ovih dana čini da postoje izgledi za završetak oružanog sukoba ili barem primirje na Bliskom istoku, zanimljivo je podsjetiti na povijest i sadašnjost ključnih aktera, političko-vojnih organizacija suprotstavljenih izraelskoj državi – Hamasa i Hezbolaha.
Prva palestinska intifada 1987. godine
Hamas – vladar je života i smrti u najvećem zatvoru na otvorenom. Bez opozicije, pojasom Gaze vlada od 2007. godine. Korijeni Hamasove radikalne ideologije sežu u 1970. kada je Sheik Ahmed Yassin postao duhovni vođa palestinske podružnice Muslimanskog bratstva, iz kojeg će poslije poteći Hamas.
Prva palestinska intifada, tj. ustanak protiv izraelske okupacije bila je 1987. godine. Iste godine na inicijativu Sheika Yassina nastaje Hamas. Cilj mu je uništenje izraelske države.
Ono što je Hamas razlikovalo od palestinskog pokreta otpora i njegove stranke Fatah bio je upravo islamistički radikalizam. Dok je PLO pregovorima s Izraelom pokušavao riješiti palestinsko pitanje, Hamas je palestinsku državu htio uspostaviti silom.
– Ovo je dio dugog puta do naše nezavisnosti, do naše države, do glavnog grada Palestine – Jeruzalema, rekao je Yasser Arafat, bivši čelnik Palestinske oslobodilačke organizacije (1967. – 2004.).
Druga palestinska intifada od 2000. do 2005.
Nakon Druge intifade koja je trajala od 2000. do 2005. i dolaska Hamasa na vlast, Izrael pokreće pomorsku, kopnenu i zračnu blokadu Gaze koja traje sve do danas. Preuzimanje vlasti bilo je popraćeno krvavim uličnim borbama Fataha i Hamasa.
Politbiro koji djeluje na čelu Hamasa nalazi se u egzilu. Hamas je 7. listopada 2023. vlastiti narod gurnuo u rat protiv vojno superiornijeg neprijatelja.
– Hamas, odnosno postrojbe al-Qassam napale su vojsku, rekao je Ossama Hamdan, glasnogovornik Hamasa.
– Znači, Hamas nije ubijao civile, upitao je reporter.
– Nismo ih imali namjeru ubiti.Od prvih 30 minuta napada govorili smo: Napadate vojnike, nemojte napadati žene, djecu, stare. Ne napadajte nikoga tko ne nosi oružje.
Hamas se godinama naoružavao kroz svoju gustu mrežu tunela koju Izraelci nazivaju “Gazinom podzemnom željeznicom”. Ta sunitska islamistička skupina u svojim redovima ima oko 20.000 boraca.
– Palestinci i Zapadna obala pod okupacijom su već 17 godina. Svakodnevno su ubijali Palestince u Gazi. To znači da su stalno ubijali Palestince. Patnja traje. Morate nešto učiniti da zaštitite svoj narod, izjavio je Ossama Hamdan, glasnogovornik Hamasa.
Niz bliskoističnih zemalja poput Sirije i Irana podupire Hamas, a s libanonskim Hezbolahom Hamas ima zajednički cilj – uništenje Izraela. Iran palestinskom radikalnom pokretu daje političku, financijsku i vojnu potporu. Procjenjuje se da Teheran Gazi godišnje daje 100 milijuna dolara.
Iran pozadinski djeluje na još jednu organizaciju koja prijeti Izraelu – libanonski Hezbolah. Riječ je o šijitskom islamističkom pokretu, drugoj grani islama, različitoj od sunitskog Hamasa. Na arapskom jeziku takozvana Božja stranka službeno nastaje 1982. pod utjecajem iranske revolucije i ajatolaha Homeinija.
Hezbolah u Libanonu ima reputaciju “države u državi”
Hezbolah nije tek obična politička stranka, u Libanonu ima reputaciju “države u državi”. Osnovan je u kaosu 15-godišnjeg libanonskog građanskog rata pod vodstvom Abasa al-Musawija. Nakon njegova ubojstva koje je izveo Izrael, upravljanje Hezbolahom preuzima Hassan Nasrallah, koji je na čelu organizacije i danas. U svom manifestu Hezbolah kao ciljeve navodi pobjedu nad Izraelom i zapadnjačkim kolonijalnim silama.
– Prvi događaj je izraelska agresija na ljude, na stanovnike Gaze, muškarce, djecu, žene i sve što je civilno. Drugi događaj je herojska i velika borba palestinskog otpora neprijateljskim snagama, izjavio je Hassan Nasrallah, vođa libanonske islamističke skupine Hezbolah.
Vođa libanonskog Hezbolaha Sayyed Hassan Nasrallah
Foto: Mohamed Azakir / REUTERS
U svibnju 2022. godine Hezbolah gubi većinu na izborima u libanonskom parlamentu. Bez formirane vlade i novoizabranog predsjednika, Libanon je u vakuumu moći. Hezbolah slijedi vlastitu vanjsku politiku, nesputanu od libanonskih institucija.
– Tko je ubijao Palestince? Oni ludi Izraelci. Ovo je pitanje budućnosti i što će se dogoditi u borbi. O tome ne govorimo u medijima. Ali imamo planove za daljnje sukobe i otpor, ovisno o tome što će okolnosti zahtijevati, kazao je Sheikh Naim Qassem, zamjenik vođe Hezbolaha.
Hezbolahovo paravojno krilo smatra se moćnijim od same libanonske vojske. Od Irana dobivaju 700 milijuna dolara godišnje, tvrde Izraelci. Sudjelovali su i u sirijskom građanskom ratu, što ih je dodatno vojno ojačalo. Hassan Nasrallah tvrdi da organizacija ima 100 tisuća boraca. Hezbolah je s godinama postao jedan od najnaoružanijih nedržavnih aktera na svijetu.
Analiza Mirka Bilandžića, stručnjaka za sigurnosna pitanja i terorizam
Što su Hamas i Hezbolah, kako su nastale te organizacije, koji su im ciljevi, ali i sredstva te kojim svjetonazorima i ideologijama se rukovode, u emisiji Agenda: svijet urednik i voditelj Danko Družijanić razgovarao je s Mirkom Bilandžićem, stručnjakom za sigurnosna pitanja i terorizam.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!