Lautaro Martinez ovjerio plasman Intera u finale Lige šampiona

Fudbaleri Intera prvi su finalisti ovogodišnjeg izdanja UEFA Lige šampiona nakon što su večeras i u revanš utakmici polufinala na stadionu „Đuzepe Meaca“ savladali gradskog rivala ekipu Milana.

Italijanski derbi okončan je rezultatom 1:0, odnosno ukupnih 3:0 iz dvije utakmice.

Interu je ovo šesti put u istoriji da će igrati utakmicu za pehar najjačeg klupskog takmičenja, dok je Milan i dalje najtrofejniji tim iz Italije u ovom takmičenju sa sedam osvojenih pehara i drugi na vječitoj listi poslije neprikosnovenog Real Madrida.

Italija će poslije dugo vremena konačno imati jednog finalistu Lige šampiona, a sve je odlučeno na istom stadionu još u prvoj utakmici, prošle sedmice, kada je Inter slavio rezultatom 2:0.

U večerašnjoj utakmici u startnim postavama bila su i dva reprezentativca Bosne i Hercegovine. U veznom redu Milana bio je Rade Krunić i u napadu Intera Edin Džeko, strijelac jednog gola u prvom meču, koji je u igri večeras proveo do 66. minute.

U prvom poluvremenu istakli su se golmani oba tima. Prvi su zaprijetili fudbaleri Milana u 10. minuti kada je Brahim Diaz šutirao je s 11 metara nakon dodavanja Tonalija, a Onan je odbranio. U 38. minuti najbolju priliku imao je Inter. Edin Džeko je šutirao glavom nakon centaršuta Čalhanolua, ali je Manjan bio na visini zadatka.

Minut ranije Rafael Leao je probio po lijevoj strani, slomio i Ačerbija, čiji je šut završio pored stative. Bio je to prvi derbi Milana i Intera, računajući sedam u domaćem šampionatu i onaj prošli u Ligi šampiona, u kojem nije postignut pogodak.

Sredinom drugog poluvremena raspala se igra Milana. Lošu postavku odbrandbenih igrača iskoristio je Lautaro Martinez i u 74. minuti pogodio za 1:0 i vizirao kartu Interu za Istanbul.

Inter Peti put u nokaut fazi da su sačuvali svoju mrežu

Drugi finalista biće poznat sutra naveče kada će snage odmjeriti Mančester Siti i Real Madrid. U revanš u Mančesteru engleski i španski tim ulaze izjednačeni jer je u prvom duelu u Madridu bilo 1:1.

Finalna utakmica ovosezonskog izdanja UEFA Lige prvaka igra se u Istanbulu 10. juna.