Top jači od čekića: Preokret Arsenala protiv West Hama

Fudbaleri Arsenala bili su bolji od ekipe West Ham Uniteda u posljednjem meču današnjeg programa 17. kola Premijer lige.

Popularne Tobdžije i Čekićari golijadom su zatvorili Boxing day. Mali londonski derbi na stadionu Emirates završen je rezultatom 3:1.

Na kraju očekivan ishod, iako meč nije krenuo dobro po domaći tim.

Bajčetićev prvijenac za dva minuta na terenu u pobjedi Liverpoola (VIDEO)

Počelo je poništenim golom Sake u petom minutu zbog ofsajda. Arsenal je nastavio sa napadima, ali i neefikasnom igrom. Osjetilo se u tom periodu odsustvo povrijeđenog golgetera Brazilca Gabrijela Jesusa kome je na Svjetskom prvenstvu u Kataru stradalo koljeno.

Action Images via Reuters/Andrew Couldridge

Statistika nakon prvog poluvremena bila je potpuno na strani domaćeg tima, od posjeda lopte 72:28 do udaraca na gol (6:3), ali je rezultat glasio 0:1.

Strijelac jedinog gola bio je Alžirac Mohamed Said Benrahma u 27. minutu iz jedanesterca. Prethodno je u šesanestercu Arsenala oboren Jarrod Bowen.

Mitrović pogađao i asistirao u pobjedi, Svrake se probile na drugo mjesto

Mogao je i Arsenal do gola iz penala u prvom poluvremenu, ali je nakon VAR provjere utvrđeno da je Aarona Cresswella lopta udarila u lice, ne u ruke.

Preokret je uslijedio u uvodnim minutama drugog poluvremena.

Arsenal je imao mnogo više od igre, ali je izjednačio pomalo slučajno. Kapiten Odegaard je šutirao na gol Westa Hama, loše je zahvatio loptu, ali se ona pretvorila u idealnu asistenciju – Bukayo Saka se odjednom našao sam ispred golmana Fabijanskog i bez muke poslao loptu u nebranjeni dio mreže – 1:1 u 53. minutu.

REUTERS/David Klein

Samo pet minuta kasnije na semaforu je stajalo 2:1. Gol je postigao Brazilac Gabriel Martinelli, a asistent Švajcarac Granit Xhaka.

Konačan rezultat postavo je Eddi Nketiah u 69. minutu, sjajno se okrenuo oko Kehrera nakon što ga je proigrao Odegaard i pogodio sam ugao gola gostiju.

Arsenal je nastavio sjajan niz, ovo im je bila deseta uzastopna pobjeda na domaćem terenu računajući i tri utakmice sa Emiratesa iz finiša prošle sezone.

Londonske Tobdžija su nakon 15-te pobjede u 17 utakmica prve na tabeli sa 40 bodova, slijede Newcastle 33, Manchester City 32, Tottenham 30, Manchester Uniteda 26, Liverpool 25 bodova…