Rekao je Papetu da se odmakne, a onda postigao gol karijere za četvrtfinale Svjetskog prvenstva

Naravno, riječ je o Svjetskom prvenstvu 1990. godine koje je odigrano u Italiji.

Reprezentacija Jugoslavije prošla je grupu, a onda se u osmini finala sastala sa selekcijom Španije, a krajnji rezultat je nakon 120 minuta igre bio 2:1 za našu bivšu državu.

Bilo je napeto i bez golova sve do 78. minute kada Piksi dovodi Jugoslaviju u vodstvo sjajnim golom.

Katanec je glavom prebacio loptu do Stojkovića. Mnogi bi iz prve šutirali, ali ne i Piksi.

Sjajno je sadašnji selektor Srbije u prvom dodiru uradio lažnjak Vazquezu i poslao ga po ćevape.

Ostao mu je brisani prostor i lagano je posremio loptu iza leđa golmana Španije.

Ipak, nedugo zatim, samo šest minuta, Španci dolaze do izjednačenja, a strijelac je bio Salinas.

Otišlo se u produžetke, a u 91. minutu Piksi je odmah riješio pobjednika, a iza golčine koju je postigao krije se sjajna anegdota.

Naime, dosuđen je slobodan udarac, pored lopte su još bili Safet Sušić – Pape, Dejan Savićević  i Zlatko Vujović. Piksi im je samo poručio da ga puste i ne diraju. Ono što je uslijedilo nakon toga je historija. Pogledajte i sami.

Jugoslavija je na kraju na tom prvenstvu zaustavljena u četvrtini finala kada je ispala od Argentine na penale.

Piksi ove godine predvodi srbijanske Orlove na Mundijalu u Kataru, a iz njegovog tabora najavljuju borbu, ni manje ni više, nego za trofej.

Srbiju sutra u Manami očekuje prijateljska utakmica protiv Bahreina, a nakon toga slijedi put za Katar.

Orlovi će 24. novembra igrati protiv Brazila, zatim slijedi duel protiv Kameruna četiri dana kasnije, a za 2. decembar zakazan je meč sa Švicarskom.