in

Jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade / Bljesak.info

Jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade / Bljesak.info
Slatka-Tajna.Eu
Jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Internet / Marie Curie ( Varšava, 7. studenoga 1867. – Passy, 4. srpnja 1934.)

Marie Curie (polj. Maria Salomea Skłodowska-Curie) zasigurno je jedno od najvećih imena moderne znanosti. Rođena je na današnji dan prije 155 godina, 7. studenoga 1867. u Varšavi.

Varšava je tada bila dio Ruskog Carstva. Njene prve godine života bile su ispunjene tugom, obilježene najprije smrću sestre i četiri godine kasnije smrću majke. Isticala se svojom marljivošću i radnim navikama, odbijala je čak i hranu i san da bi učila.

Nakon što je završila srednju školu, doživjela je živčani slom. Zbog njenog spola i ruske odmazde Poljskoj, zbog Siječanjske bune, nije se mogla upisati na sveučilište i zato je morala nekoliko godina raditi kao guvernanta.

Naposljetku, uz novčanu pomoć starije sestre, preselila se u Pariz te je počela studirati kemiju i fiziku na Sorboni, gdje je kasnije postala prva žena – predavač.

Na Sorboni je upoznala i udala se za Pierrea Curiea, koji je tu također predavao. Zajedno su proučavali radioaktivne materijale, posebice uranij i uranijev smolinac, koji je bio radioaktivniji nego uran izlučen iz njega.

Godine 1898. donijeli su logičan zaključak da uranov smolinac sadrži neku nepoznatu komponentu, radioaktivniju od urana. Dana 26. prosinca 1898. Marie Curie je objavila postojanje nove tvari.

Nakon nekoliko godina neprekidnog rada i pročišćavanja nekoliko tona uranovog smolinca uspjeli su, naposljetku, izolirati dva nova kemijska elementa. Prvog su nazvali polonij po Poljskoj, a drugog radij zbog njegovog jakog intenziteta radioaktivnosti.

Marie Curie, Pierre Curie i Henri Becquerel podijelili su Nobelovu nagradu za fiziku 1903. godine.

Video: Marie Curie prva dvostruka nobelovka (1903.,1911., nukl. fizika)

Osam godina kasnije, 1911. godine, dobila je Nobelovu nagradu za kemiju:

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku










“Kao priznanje za njene zasluge za unaprijeđenje kemije otkrivanjem elemenata radija i polonija, izolacijom radija i proučavanjem osobina i spojeva tog osobitog elementa.”

Marie Curie je napravila neobičan potez, naime, nije patentirala proces izolacije radija i tako su ga znanstvena društva mogla neometano istraživati.

Bila je prva osoba koja je osvojila, ili podijelila, dvije Nobelove nagrade. Jedna je od dvije osobe koja je dobila Nobelovu nagradu u dva različita područja (drugi je Linus Pauling) i jedina žena koja je dobila dvije Nobelove nagrade.

Tijekom Prvog svjetskog rata zagovarala je upotrebu mobilne radiografije u liječenju ranjenih vojnika. Odmah nakon početka rata unovčila je svoju i muževu zlatnu medalju Nobelove nagrade za ratne napore. Godine 1921. putovala je SAD-om gdje je bila trijumfalno dočekana. Tu je željela prikupiti sredstva za istraživanje radija.

U svojim kasnijim godinama bila je razočarana velikim brojem liječnika i proizvođača kozmetike koji su koristili radioaktivne materijale bez opreza.

Marie Curie je umrla 1934. godine u lječilištu Sallanches pored Passyja. Uzrok smrti bila je leukemija, najvjerojatnije uzrokovana prevelikim izlaganjem radijaciji tijekom višegodišnjeg istraživanja.

Godinu dana nakon smrti Marie Curie, njena starija kćer, Irene Joliot-Curie i njen suprug Frédéric Joliot, dobili su Nobelovu nagradu za kemiju.

Pepeo Marie Curie i njezinog supruga je 1995. godine premješten u pariški Panteon.

Video: Radioactive – Official U.S. Trailer | Prime Video


Comments

Komentariši

Loading…

0

What do you think?

Tragične smrti dječjih glumaca: Ove mlade zvijezde otišle su prerano

Tragične smrti dječjih glumaca: Ove mlade zvijezde otišle su prerano

FLS: događaj koji okuplja bh stručnjake iz najboljih svjetskih kompanija

FLS: događaj koji okuplja bh stručnjake iz najboljih svjetskih kompanija