Hajduk i Dinamo remizirali na Poljudu

Livaja i Ljubičić

U najvećem hrvatskom nogometnom derbiju Hajduk i Dinamo su na Poljudu u prvom susretu 14. kola SuperSport HNL-a pred više od 30.000 gledatelja odigrali 1:1. Bio je to susret u kojem je svakoj momčadi pripalo po poluvrijeme. Hajduk je poveo u 27. minuti golom Marka Livaje, a izjednačio je Bruno Petković iz jedanaesterca u 72. minuti.

Hrvatski prvak je u susret ušao s osam bodova prednosti u odnosu na Hajduk i može biti zadovoljniji ishodom jer je i dalje na “plus osam”.

Domaćin nije mogao računati na nedovoljno oporavljene Nikolu i Lovru Kalinića, a na vratima je priliku dobio 21-godišnji Karlo Sentić. Na zadnjem treningu se ozlijedio i Anthony Kalik, pa je u veznom redu priliku dobio Josip Vuković.

S druge strane Dinamov trener Ante Čačić nije imao previše problema s ozljedama, no u svlačionicu je ušla viroza. Čačić je odlučio na klupi ostaviti Luku Ivanušeca, a priliku je dobio Martin Baturina. Odmor je dobio i Stefan Ristovski umjesto kojega je startao Sadegh Moharrami.

Melnjak u duelu

Hajduk je počeo agresivnije i aktivnije, međutim u prvih 20 minuta nije bilo previše uzbuđenja na terenu. Prvu ozbiljniju situaciju vidjeli smo u 22. minuti, kada je Dario Melnjak ubacio do Stipe Biuka, a ovaj pucao pored gola. Samo minutu kasnije odličnu priliku je imao Livaja, ali je loše zahvatio loptu prebacivši vrata.

Prvu udarac prema suparničkim vratima Dinamo je imao u 24. minuti, no Mislav Oršić nije bio precizan iz daljine. Hajduk je posve zasluženo poveo u 27. minuti golom Marka Livaje. Ubacio je Filip Krovinović iz kornera na bližu stativu, Melnjak je prebacio na drugu gdje se našao Livaja te iz blizine zakucao loptu u mrežu za svoj osmi gol ove sezone za 1-0.

Novu veliku priliku Hajduk je imao u 41. minuti, međutim Vuković sjajnu priliku nije uspio pretvoriti u pogodak, pucao je ravno u Dominika Livakovića koji je odlično zatvorio kut.

Premda Dinamo u prvom poluvremenu nije pokazao ništa, Čačić nije ništa mijenjao na otvaranju drugog dijela. U 56. minuti domaći vratar Sentić je imao prvu obranu na utakmici, nakon Oršićevog udarca. U 60. minuti oba su trenera povukla prve poteze, kod Dinama su ušli Bočkaj i Ivanušec (izašli su Oršić i Špikić), a s druge strane Grgić i Mlakar (umjesto Sahitija i Fossatija).

Marko Livaja, Robert Ljubičić

Dinamo se vratio u igru u 72. minuti. Baturina je uzeo loptu Elezu i ubacio pred gol. Petković je bio u duelu s Awaziemom, nakon čega je pao. Sudac Igor Pajač je nakon asistencije VAR-a pokazao na bijelu točku, a Petković je bio siguran za 1:1. Zbog priogvora Pajač je dao crveni karton pomoćnom treneru Hajduka Goranu Karoglanu.

U nastavku susreta Hajduk je imao nešto veću inicijativu, no ritam igre je pao i nije bilo većih uzbuđenja. Zbog dvije velike bakljade domaćih navijača, susret je produžen na osam minuta.

Bio je to drugi derbi ove sezone nakon što je Dinamo u prvom na Maksimiru slavio s uvjerljivih 4:1.

Kolo se nastavlja u subotu derbijem začelja između Gorice i Lokomotive (15.00), a potom slijedi ogled Varaždina i Osijeka (17.10).

U nedjelju su na rasporedu posljednja dva susreta, Istra 1961 – Šibenik (15.00), te Slaven Belupo – Rijeka (17.10).

Dinamo vodi na ljestvici sa 35 bodova, Hajduk je drugi sa 27 bodova, dok Osijek na trećem mjestu ima 24 boda.

Rezultat:

HAJDUK – DINAMO 1:1

(Livaja 27′ / Petković 72′ – 11m)

TIJEK SUSRETA:

———————-

Duel Ljubičića i Sahitija

90+9′ – KRAJ!REZULTAT JE 1:1!

90+5′ – šansa Dinama! Bočkaj iz voleja s 15-ak metara šalje loptu visoko iznad gola!

90+4′ – dalekometni pokušaj Grgića zapinje u bloku

90′ – bio je trominutni prekid zbog bakljade. Slijedi osam minuta sudačke nadoknade

85′ – još dvije izmjene kod Splićana, Lovrencsics i Čolina ulaze umjesto Biuka i Mikanovića

84′ – mijenja i Čačić, ušao je Drmić umjesto Petkovića

82′ – Perić presijeca potencijalno vrlo opasno dodavanje Mlakara prema Livaji!

80′ – mijenja Karoglan, ulazi Atanasov umjesto Vukovića

72′ – PETKOVIĆ S BIJELE TOČKE MIRNO POGAĐA ZA 1:1! NAPADAČ DINAMA PUCAO JE U LIJEVI KUT, A SENTIĆ SE BACIO U DESNU STRANU

72′ – Crveni karton pomoćnom treneru Hajduka Goranu Karoglanu!

71′ – penal za Dinamo i žuti karton Awaziemu!

69′ – Petković pada u duelu s Awaziemom i traži kazneni udarac. Pajač ga ne dosuđuje, ali ide VAR provjera

63′ – utakmica je nakratko zaustavljena zbog bakljade

60′ – po dvije izmjene u momčadima. Kod Hajduka ulaze Mlakar i Grgić umjesto Sahitija i Fossatija, a kod Dinama u igri su Ivanušec i Bočkaj umjesto Špikića i Oršića

Livaja u a akciji

56′ – šansa Dinama! Dinamo je konkretniji u nastavku i donijelo mu je to prvi udarac u okvir. Oršić je pucao iskosa, no Sentić brani bliži kut!

51′ – Mikanović se probio po desnoj strani i umjesto povratne Krovinoviću išao na visoku loptu, koju izbija Šutalo

47′ – Krovinović izvodi slobodni udarac nakon prekršaja Špikića na Melnjaku, ali prebacuje sve igrače

46′ – počelo je drugo poluvrijeme! Nema promjena u sastavima

45+1′ – kraj poluvremena! Ima sreće Dinamo da je samo 1:0 za Hajduk

42′ – šansa Hajduka! Livaja je povratnom loptom uposlio Vukovića, a veznjak Hajduka u odličnoj poziciji špicom kopačke puca u Livakovića!

35′ – Šutalo sad izbija ispred Livaje nakon ubačaja Krovinovića. Bit će novi korner za Hajduk

27′ – HAJDUK VODI! STRIJELAC JE MARKO LIVAJA NAKON KORNERA! KROVINOVIĆ JE IZ KUTA PRONAŠAO MELNJAKA NA PRVOJ VRATNICI, A ON JE PRODUŽIO DO DRUGE, GDJE JE BIO LIVAJA, KOJI ZAKUCAVA LOPTU U MREŽU LIVAKOVIĆA!

24′ – šansa Dinama! Oršićev šut s 20-ak metara je neprecizan, ali bio je to barem prvi udarac Dinama na gol

22′ – Livaja je pao u duelu sa Šutalom, domaćini su tražili kazneni udarac, no ni sudac ni VAR soba nisu se oglasili

Awaziem i Petković

21′ – Šansa Hajduka! Sahiti je centrirao za Biuka, a mladi ofenzivac Hajduka glavom puca preko gola!

18′ – prijeti Dinamo, u skoku je najviši Šutalo, ali dosuđen je prekršaj u napadu

15′ – Hajduk dominira terenom i pritišće goste nošen navijanjem 30 tisuća navijača na Poljudu. No pravih prilika zasad nema

14′ – Melnjak puca s 20 metara, blokira to Šutalo!

7′ – Krovinović je izveo slobodan udarac kojeg je izborio Biuk. Lopta je došla do Awaziema, ali stoper Splićana nije uspio pucati

5′ – agresivno su krenule obje momčadi, ali zasad bez pravih prilika. Tek je mirisalo na opasnost u jednoj situaciji kad je Awaziem pronašao Livaju dugom loptom, no najbolji igrač domaćina bio je u zaleđu

1′ – počeo je derbi! Livaja je izveo loptu s centra. Glavni sudac je Igor Pajač

Pola sata do početka derbija

Objavljen je i sastav Dinama

Objavljen je sastav Hajduka

sezone smo gledali već dva derbija, oba na Maksimiru, a oba puta je slavio Dinamo. Modri su nadigrali Bijele u Superkupu nakon penala na otvaranju sezone, da bi u 5. kolu potpuno nadigrali Splićane s velikih 4:1.

Trener Modrih Ante Čačić proglasio je derbi “dobrom uvertirom za Milan”:

– Mi smo u stvarno dobrom raspoloženju i želimo mjesec završiti na najbolji mogući način. Poslije Hajduka čekaju nas Milan, Osijek i Chelsea. U domaćem nogometu nemamo boljeg podražaja od ovakve utakmice, tako da je to stvarno dobra uvertira i dobra proba za Milan.

Hajdukov trener Mislav Karoglan nada se pobjedi:

– Mi o porazu, još jednom kažem, ne razmišljamo. Razmišljamo kako pobijediti i povećati pritisak na Dinamo.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!