Categories: Biznis

ŽIVOT TURAKA UZ BEZVRIJEDNU PARU: Inflacija u Turskoj je stara i dobro poznata nevolja

Pad vrijednosti turske lire nikako ne prestaje i inflacija – neosporno povezana i s poskupljenjem je u rujnu i službeno dostigla 83,45%. Ekonomisti govore o hiperinflaciji kad ona premaši 20% – mjesečno, ali već i tako je tursku valutu zahvatio tipičan problem takve krize: sve veća razlika između “službene” i “neslužbene” cijene deviza. Jer i neovisni ekonomski institut Inflation Research Group procjenjuje kako je “pravi” pad vrijednosti turske lire već preko 186% – i nema nikakvih naznaka da će se nešto popraviti.

Svi u Turskoj znaju kako i politiku novca ne vodi tamošnja središnja banka, nego predsjednik Erdogan. A on ne želi dopustiti da i kamate postanu veći – bez obzira na inflaciju.

Dapače: u rujnu je turska središnja banka na čijem je čelu Şahap Kavcıoğlu, član stranke i vjerni sljedbenik predsjednika Erdogana čak još smanjio eskontnu stopu s 13 na 12% – neki strani mediji su tu mjeru nazvali “novčarski hara-kiri” jer turski predsjednik ne želi dopustiti da i kamate na kredite postanu više. Turski predsjednik je čak najavio još veće smanjivanje eskontne stope u računici kako će sve jeftiniji turski proizvodi u izvozu i još uvijek povoljni krediti za velike tvrtke već onda i gospodarstvo te zemlje ponovo osoviti na noge. Ekonomska znanost ne poznaje slučaj kad se to dogodilo, ali niti to turskom predsjedniku nije bitno.

“Turski put” iz inflacije

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Jer problem je što je za Tursku tako i uvoz postao vrlo skup, bilo da je riječ o sirovinama ili o poludijelovima za turske tvornice, u pravilu uvezenim s Dalekog istoka čija je isporuka ionako poremećena zbog pandemije. Isto tako, turski politički vrh tu mjeru tumači i brigom za turske građane koje bi neminovno pogodila recesija što bi bila posljedica borbe protiv inflacije, ali građani su već ionako pogođeni sve manjom vrijednošću novca koji imaju u džepovima i sve skupljim, ne samo energentima iz uvoza nego i živežnim namirnicama proizvedenim u Turskoj.

Sve postaje skuplje, a vrijednost novca u džepu se topi.

Inflacija u Turskoj je stara i dobro poznata nevolja: tek 2002. su uloženi golemi napori uspostaviti novčarske institucije koje bi obuzdale smanjenje vrijednosti novca, a 2005. je i novčanom reformom uvedena “nova turska lira” kojoj je “izbačeno” šest nula sa starih apoena – jedan milion je postala jedna “nova” lira. Već sad bi bilo mjesta za izbacivanje nula: 1 turska lira, napadne sličnosti kovanici od 2 eura, trenutno vrijedi 5,5 eurocenti – a i to po “službenom” tečaju.

 

 

(TBT, DW)

Redakcija

Recent Posts

Dalić poslije EP napušta klupu Hrvatske?

Čovjek koji sa Hrvatskom bio drugi i treći na svijetu uskoro bi mogao da napustio…

13 minuta ago

Da li je filtrirana voda zdravija od “česmovače”

​Zagovornici tvrde da filtriranje vode može da donese brojne koristi, od uklanjanja toksina i patogena…

19 minuta ago

PJEVAČ PROSLAVIO ROĐENDAN: Prepoznajete li buduću zvijezdu koju drži u naručju

Kemal Malovčić juče je proslavio rođendan. Nije dobio ljepšu čestitku od one koju mu je uputila Šejla…

57 minuta ago

Sanja Grujić izvadila biopolimer iz usana pa pokazala kako izgleda nakon operacije (Foto + Video)

Rijaliti učesnica Sanja Grujić nedavno je odlučila da ukloni vještački materijal biopolimer iz svojih usana,…

2 sata ago

Lokalni izbori u BiH 6. listopada, uz primjenu ‘Schmidtovog zakona’

Predsjednica SIP-a Irena HadžiabdićFoto: Armin Durgut / PIXSELLLokalni izbori u Bosni i Hercegovini bit će…

2 sata ago

Đokoviću se otvara ”auto-put” u Rimu

Ove srijede počeo je Masters u Rimu, na kom će Srbija imati četiri predstavnika. Pored…

2 sata ago