Aktivisti iz više mjesta u Srbiji koji se protive eksploataciji litijuma i bora u ovoj državi nakon provedene noći ispred Predsjedništva Srbije i dalje se nalaze u improvizovanom kampu. Kažu da su “pod prozor” predsjednika Aleksandra Vučića došli jer ne vjeruju da će Rio Tinto i druge kompanije koje se bave preradom litijuma i bora otići iz Srbije i insistiraju na zahtjevu da se zakonom zabrani eksploatacija tih ruda.
Zlatko Kokanović iz udruženja “Ne damo Jadar” za N1 kaže da se kompanije Rio Tinto i Rio Sava ponašaju kao da se ništa ne dešava i da su otkupili još jedno domaćinstvo i nekoliko parcela. I aktivisti iz Rekovca i Jagodine sumnjaju da se u njihovim mjestima priprema otvaranje rudnika i poručuju da neće stati sa akcijama do ispunjenja zahtjeva.
Oni navode da su se odlučili na kampovanje kod Predsjedništva dok se donese zakon o zabrani iskopavanja i eksploatacije litijuma i bora u Srbiji, pošto ni predsjednik ni premijerka ne odgovaraju šta će biti sa tim.
Kokanović naglašava da nema utisak da je Rio Tinto otišao iz Jadra i da i nakon ukidanja uredbe prostornog plana za posebne namjene kompanija radi i dalje ono što je radila pre 20. janura.
“Otkupili su jedno domaćinstvo i osam – devet parcela, sijeku se šume nelegalno, imali smo dvije nedjelje zaredom ljude bez obilježja koji su radili navodno neke istražne radove za gasovod koji vodi Loznica-Valjevo, mještani su se uključili, oduzeti su im uzorci. Oni su se pozivali se na izvjesnu Jelenu Kojić iz predsjednikovog kabineta i načelnika gradske uprave Loznica Vladimira Radojičića“, kaže Kokanović.
Upitan da li su aktivisti jutros vidjeli predsednika da dolazi na posao, kaže:
“Nismo primijetili, niti smo obratili pažnju da li je došao na posao. On kaže da dolazi u pola pet, mi smo u to vrijeme drijemali. Nema potrebe da pratimo šta radi, nama je bitno da donese zakon”, rekao je Kokanović i dodao da bi predsjednik to trebalo da učini “ako sluša volju naroda” – da se trajno ukine eksploatacija litijuma i bora na teritoriji cijele Srbije.
On je objasnio da je donošenja zakona novi zahtjev ekoloških udruženja pošto se poslije ukidanja uredbe vlade Rio Tinto i Rio Sava ponašaju kao da se nije ništa desilo.
“Nije poenta da nas umire do 4. aprila, pa da nastave po starom, naša djeca moraju mirno i spokojno da žive i rade”, navodi Kokanović i dodaje:
“Ovdje ostajemo do ispunjenja zahtjeva ili do raspuštanja vlade. Ako se raspusti Vlada, a ne ispune se zahtjevi – razilazimo se. Hoćemo da pokažemo da možemo da izdržimo i sedam dana u Beogradu. Sa novom Vladom se vraćamo i od nje ćemo tražiti isto, predat je zahtjev za narodnu inicijativu da i nova vlada usvoji zakon, a potpise skupljamo iduće nedjelje”, kaže Kokanović.
I mještani Jagodine nalaze se u kampu. Oni navode da je glavni problem u njihovom kraju što je Ministarstvo rudarstva i energetike izdalo dozvolu na osnovu koje je formirano istražno polje na teritoriji općine koje zahvata 22 sela, površine oko 100 km kvadratnih. Za sada, kako ističu, nije izvršena nijedna istražna bušotina i nadaju se da su njihove akcije usporile proces.
Upozoravaju da će, ako se Jagodina spoji s Rekovcem to biti najveće istražno polje što se tiče bora i litijuma na teritoriji Srbije, veće i od polja u Valjevu, ali i Pranjana i Dobrinje.
Naglašavaju da opasnost od otvaranja rudnika postoji sigurno čim neko vrši takva istraživanja.
Konkretno, u pitanju je kompanija Balkan Mining and Minerals koja vrši istraživanja, a prošle godine pokušala je da izvrši buđenje u selu Dragovu kod Rekovca, što je spriječeno akcijom ekoloških organizacija, navode aktivisti.
Marica Živanović Poljo, mještanka Rekovca kaže da je trenutno u Rekovcu u toku procedura na inicijativu mještana, građana i privrednika da se po ubrzanom postupku donese izmjena prostornog plana gdje bi se decidirano navelo da se općini zabranjuje ta vrsta rudarenja koja se odnosi na litijum, bor i eventualna eksploatacija i prerada.
Ona podsjeća da su za vrijeme vanrednog stanja mještani iz medija saznali da se u njihovom kraju pojavilo nekoliko bušotina i da su počeli da se raspituju i saznali da Rekovac ima istražno rješenje za teritoriju od 185 kilometara kvadratnih, što je polovina općine.
“To nas je uplašilo”, rekla je Živanović Poljo i dodala da su mještani protestom uspjeli da spriječe izvođenje bušotine, ali su i dalje na oprezu da li će nastaviti.
“I da uspijemo da dočekamo završetak procedura nećemo biti mirni. Ništa nam ne znači da Rekovac bude izopćen kada je prostorni plan pripremljen sa više od 40 mapiranih rudnika u Srbiji, moramo da se borimo dalje”, rekla je ona i dodala da će ovo biti duga, teška borba da odgovorni promisle drugačije o razvoju Srbije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
GIPHY App Key not set. Please check settings