Categories: Biznis

Uvođenje oporezivanja CO2 u EU bit će izazov za elektroenergetski sektor u BiH

Uvođenje mehanizama oporezivanja emisija ugljendioksida (CBAM) u EU predstavljat će veliki izazov za energetske politike i elektroenergetski sektor u BiH, ali i za ulogu energetike u ekonomiji i društvu.

To je istaknuto  u Sarajevu na prezentaciji analiza Centra za održivu energetsku tranziciju – ReSET.

Predsjednik ReSET-a Mirza Kušljugić podsjetio je da se Bosna i Hercegovina potpisivanjem Sofijske deklaracije u novembru 2020., između ostalog, obavezala da će u cilju podrške dekarbonizaciji u regiji zapadnog Balkana raditi na uvođenju mehanizama oporezivanja emisija ugljendioksida i na usaglašavanju sa evropskim sistemom trgovanja emisijama (EU Emission Trading System – EU ETS).

Navedeno je kako je moguće da bi BiH mogla biti izuzeta iz mehanizma CBAM, ali da bi to dugoročno bilo gotovo pogubno za građane i privredu, te za dio subjekata iz elektroenergetskog sektora.

S ciljem izbjegavanja takvog scenarija, naglašeno je da je potrebno da nadležne vlasti i drugi učesnici podhitno započnu aktivnosti na stvaranju svih uslova i ispunjavanju svih obaveza potrebnih da BiH bude na listi zemalja koje su izuzete iz primjene CBAM do 2030.

U ReSET-u smatraju da je potrebno hitno i bez daljih odlaganja okrenuti se dekarbonizaciji elektroenergetskog sektora, što u prvom redu znači odrediti tačan datum, odnosno godinu, kada će se prestati sa proizvodnjom električne energije iz uglja.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Na taj način bit će stvoreni uslovi za razvoj realnih, efektivnih i efikasnih programa i mjera dekarbonizacije, za ekonomsko restrukturiranje regiona i lokalnih zajednica koje zavise od uglja, te uslovi za početak provođenja pravedne tranzicije.

Nadalje, potrebno je ubrzati razvoj novih kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora i to prvenstveno iz energije Sunca i vjetra.

Pri tome treba voditi računa da novi komercijalni kapaciteti vjetro i solarnih elektrana prvenstveno moraju biti u funkciji dekarbonizacije domaće potrošnje, a ne u funkciji izvoza čiste energije. Zato treba hitno usvojiti pravnu regulativu za organizovanje aukcija za izgradnju obnovljivih izvora energije.

Potcrtano je da je posebno važno zakonski omogućiti i podržati ulaganja u građansku energiju i proizvodnju za vlastite potrebe, što je preduslov za uspješnu dekarbonizaciju i održivu tranziciju

Redakcija

Recent Posts

Larkin odbio Fener, ostaje u Efesu

Amerikanac Šejn Larkin, koji je od februara 2020. član turske reprezentacije, vrlo je tražena roba,…

20 minuta ago

Odbijen prijedlog za poskupljenje struje domaćinstvima u Federaciji BiH

Javno preduzeće Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (BiH) nije dobilo saglasnost nadležne komisije za električnu energiju…

22 minute ago

Lukavac Cement 50. rođendan dočekuje pod okriljem mađarske Talentis Grupe

A sve je krenulo sada već davne 1974. godine, kada su udareni čvrsti temelji koji…

1 sat ago

Nova stranica u turističkoj knjizi Sarajeva i BiH

Uspješnim održavanjem prvog Sarajevo Destination Festivala, Sarajevo nastavlja jačati svoj status na turističkoj mapi svijeta.…

2 sata ago

GOCA TRŽAN POZIRA, A KĆERKA SLIKA: Zauzmi pozu

Goca Tržan je kćerku Lenu dobila u braku sa bivšim mužem Ivanom Marinkovićem. Iako joj, osim kćerke, taj ljubavni…

2 sata ago

Počelo uvođenje VAR sistema u BiH

Predsjednik Fudbalskog saveza BiH Vico Zeljković je na društvenim mrežama objavio da je danas zvanično…

2 sata ago