Gdje su danas članovi posljednje Željine generacije koja je donijela trofej na Grbavicu

Fudbalski klub Željezničar ove godine je proslavio svoj 100. rođendan. Ovaj veliki jubilej ostao je u sjeni krize, jedne od najvećih u historiji, koja trese Grbavicu. Računi su blokirani, tužbe pristižu svakodnevno i skroman igrački kadar razlog su lošeg plasmana Želje na tabeli. Jedina svijetla tačka na Grbavici su navijači, koji bodre igrače i za razliku od nekih ranijih sezona su maksimalno uz fudbalere u Plavim dresovima.

I nakon sinoćnjeg ubjedljivog poraza od Zrinjskog na Grbavici (0:3), gdje Željo praktično nije pogledao prema golu protivnika, pjesma nije prestala ni deset minuta nakon posljednjeg sudijskog zvižduka. Željezničar je sedmi na tabeli sa svega 18 osvojenih bodova iz 15 odigranih kola. Lider Zrinjski ima duplu prednost u odnosu na Plave sa Grbavice (36 osvojenih bodova).

Posljednji trofeji koji su stigli na Grbavicu
/223106472/adxp_sportske_introImage

Samo trojica osvajala trofeje

Koliko je skroman igrački kadar sa kojim raspolaže trener Tomislav Ivković govori podatak da su, od 27 igrača u trenutnom rosteru, samo tri igrača osvajala trofeje u svojoj karijeri. Najtrofejniji fudbaler Želje u trenutnom rosteru je kapiten Aleksandar Kosorić, koji je tokom svoje karijere osvojio sedam trofeja. Sa Slavijom je osvojio Kup naše zemlje, dok je sa Partizanom osvojio dvije titule prvaka Srbije. Sa ovom ekipom je osvojio i jedan Kup Srbije. Sa Spartaksom je bio prvak Latvije, dok je sa Balzanom osvojio Kup i Superkup Malte. Pored njega jedini koji je osvajao više od jednog trofeja je najiskusniji igrač u ekipi Samir Bekrić. On je četiri puta osvajao naslov prvaka BiH, te jednom Kup naše zemlje. Bekrić je tri puta bio prvak BiH sa Željom i jednom sa Zrinjskim. Kao član kluba sa Grbavice osvojio je i Kup naše zemlje. Haris Hajdarević je bio standardan u timu koji je 2018. donio posljednji trofej na Grbavicu. Željezničar će i ove sezone ostati bez trofeja, jer su Plavi ispali u osminifinala Kupa naše zemlje, a već sada su izgubili i sve šanse za titulu. Željo na titulu čeka od 2013., a na trofej u Kupu BiH od 2018. godine.

Admir Adžem je posljednji trener koji je donio trofej na Grbavicu FOTO: FK Željezničar

Posljednji trofej 2018. godine

Fudbalski klub Željezničar u svojim vitrinama ima jednu titulu šampiona Jugoslavije, šest titula šampiona Bosne i Hercegovine, šest titula osvajača Kupa Bosne i Hercegovine, kao i tri titule osvajača Super kupa Bosne i Hercegovine, što ga čini najtrofejnijim fudbalskim klubom u Bosni i Hercegovini. Posljednji trofej Plavi su osvojili u sezoni 2017/2018. godina kada su predvođeni Admirom Adžemom stigli do naslova pobjednika Kupa BiH. Zanimljivo da samo jedan od tih igrača danas nastupa u plavom dresu. To je Haris Hajdarević, koji se ovoga ljeta iz Turske vratio u svoj matični klub.Neki su se oprostili od fudbala, neki su bez kluba, pojedinci su u inostranstvu, dok neki i dalje trče po bh. travnjacima. U nastavku vam donosimo spisak igrača koji su donijeli posljednji trofej na Grbavicu, te gdje oni danas nastupaju.