Crna Gora ovog ljeta bilježi blizu 90 posto turističkog prometa ostvarenog rekordne 2019. godine, kada je zemlja od turizma zaradila više od milijardu eura, saopćila je u Nacionalna turistička organizacija (NTO).
U Crnoj Gori, prema posljednjim podacima NTO-a, boravi blizu 192.000 turista, a najviše je ih je iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
“Kada je riječ o strukturi stranih turista, pored regije imamo značajniji broj dolazaka s tržišta Poljske, Ukrajine, Kazahstana i Izraela, a dobar posjet bilježi se i s tržišta UAE”, rekla je za crnogorske medije Aleksandra Maksimović iz NTO, istaknuvši da su hoteli na crnogorskoj obali popunili 95 posto svojih kapaciteta, dok je popunjenost privatnog smještaja 87 posto.
Crnogorski ministar finansija Milojko Spajić, označio je ovogodišnju turističku sezonu kao “brutalnu”, istaknuvši da je suficit budžeta u ljetnjim mjesecima blizu 50 miliona eura, te je rekao da su takvim uspjehom crnogorske vlade iznenađeni u MMF-u i u Evropskoj komisji.
Crnu Goru su prošle godine turisti izbjegavali, iako se uoči ljeta proglasila za prvu korona-free turističku destinaciju, no potom je buknula zaraza, a turistički promet u 2020. bio je jedva osam posto prometa ostvarenog u crnogorskom turizmu rekordne 2019.
Za razliku od prošle godine, crnogorska vlada je 2021. ušla u rizik i početkom sezone u potpunosti otvorila granice za turiste, nakon što je strogim epiemiološkim mjerama u martu i aprilu broj oboljelih svela na ispod 500.
Prvih dana maja počela je akcija masovnog vakcinisanja, a do danas je potpuno imunizirana trećina stanovnika Crne Gore.
Posljednjih dana jula naglo je počeo rasti broj oboljelih od koronavirusa, što je dovelo do toga da zdravstvene vlasti pooštre epidemiološke mjere, koje između ostalog obuhvaćaju zabranu ulaska u unutrašnjost ugosteljskih objekata osobama koje nisu vakcinisane ili nemaju negativan test na koronavirus. Iste mjere vrijede za ulazak u diskoteke i noćne klubove, bez obzira jesu li na otvorenom ili zatvorenom.
Posljednjih dana Crna Gora bilježi više od 300 oboljelih na dnevnom nivou, od kojih su oko 20 posto turisti. Ipak, zdravstvene vlasti ne najavljuju nove epidemiološke mjere, zbog čega su na udaru kritike opozicije koja tvrdi da je izvršna vlast finansije stavila ispred zdravlja građana.
Crnogorska ekonomija je zbog katastrofalne turističke sezone u 2020. godini imalo pad od 14,3 posto.
GIPHY App Key not set. Please check settings