Categories: Lifestyle

Zlatnožuti cvjetići idealan proljećni dekor

Svaki ukrasni grm orezuje se nakon cvjetanja, te forziciju treba orezati već krajem aprila za trećinu grane. Nakon tog orezivanja biljka na novim, mladim granama formira pupove za narednu sezonu

Proljeće je stiglo, priroda se polako budi, a svježe cvijeće iz vrtova nezaobilazno je u našim domovima – jedan takav cvijet je i žuta vrba, odnosno zanosna forzicija.

Nezahtjevna je ovo biljka koja zbog svoje otpornosti raste i zimi, a ne može je iznenaditi ni pokoji proljećni mraz. Voli sunčevu svjetlost, stanar je brojnih vrtova i otvorenih površina, ali može uspijevati i u saksijama. Važno je samo osigurati joj mjesto s dovoljno sunčeve svjetlosti i dobro dreniranu posudu.

U vazama će se dobro slagati s ostalim proljetnicama kao što su zumbuli, narcisi i vrba iva, poznatija kao cicamaca – svojom predivnom zlatnožutom bojom unosi vedrinu u svaki enterijer. Zbog sobne temperature grana forzicije će se brže rascvjetati nego na žbunu koji je zasađen u dvorištu. Taj cvijet će ostati u vazi skoro mjesec dana, a za to vrijeme grančica će pustiti korijen, pa je možete, nakon što je ukrašavala dom, posaditi.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







Sadnja forzicije

Forzicija se najčešće sadi pojedinačno, a orezivanjem donjih grana može se formirati i kao nisko drvo. U većim vrtovima sadi se u grupi kao pozadina nižim biljkama. Izuzetno atraktivno izgleda živa ograda od ovog grma. Jeste da će cvjetati samo u proljeće, ali njen list će ostati kao zaštita sve do decembra. Ako ćete od forzicije formirati živu ogradu, biljke sadite na rastojanju od jednog metra.

Razmnožavanje

Biljka se lako razmnožava. Najlakši način je razmnožavanje reznicama koje se uzimaju sa biljke nakon njenog cvjetanja. Odsijecite oštrim makazama grančicu visine 10-15 cm, uklonite joj lišće i stavite u zemlju. Zalivajte redovno i grančica će se brzo ožiliti. Drugi način razmnožavanja je položenicama, ali je prvi način daleko jednostavniji. U jesen razmnožite biljku diobom korijena. Izvadite komplet biljku iz zemlje i podijelite njen korijen, te dobijene dijelove opet zasadite.

Orezivanje

Svaki ukrasni grm orezuje se nakon cvjetanja, te forziciju treba orezati već krajem aprila za trećinu grane. Nakon tog orezivanja biljka na novim, mladim granama formira pupove za narednu sezonu. Ako je ponovo orežete u jesen, orezaćete i te pupove, pa samim tim forzicija neće cvjetati obilno kako bi inače cvjetala da niste obavili jesenje orezivanje.

Redakcija

Share
Published by
Redakcija

Recent Posts

Bizaran sindrom koji se javlja prije velikog stresa ili smrti

​Rasprava o sablasnom fenomenu nedavno je uzburkala društvene mreže nakon emitovanja epizode serije "Zakon i…

58 minuta ago

Toni Bijelić poslije Draganine izjave o razvodu objavio novu sliku: Evo s kim je slavio do jutra

On drži čašu pića, dok je njegov prijatelj pozira sa osmehom. Biznismen Toni Bijelić, od…

2 sata ago

Troma uspavanka Gladbaha i Uniona za podjelu bodova

​U okviru 31. kola njemačke Bundeslige ekipe Borusije iz Menhengladbaha i Union Berlina su odigrale…

2 sata ago

Tanja Savić se udala u tajnosti za 11 godina mlađeg Mukija? Izjavom se sama razotkrila: “To je ekskluziva”

Kako je istakla, Muki joj pomaže i u odgajanju sinova Pevačica Tanja Savić prvi put…

3 sata ago

U RS stupila na snagu Uredba o maržama

Uredba o određivanju marže u prometu u RS objavljena je današnjem broju „Službenog glasnika“, kažu…

4 sata ago