Categories: Biznis

(…ili koliko bi se kod prosječnog bh. poslodavca zadržao menadžer koji krizu rješava zaduživanjem?)

Nakon sezone kakvih-takvih i kako za koga godišnjih odmora, sve u sjeni pandemije COVID-19, u septembru su se vlasti ozbiljno angažirale na – novim zaduženjima. Vlade entiteta uredno izvještavaju o prodajama obveznica (od jednogodišnjih do sedmogodišnjih), a sve se glasnije priča o novom zaduženju kod Međunarodnog monetarnog fonda, ni manje ni višenego za oko milijardu KM. Ne brinite, dragi moji, koliko god da predstavnici vlasti tvrde da smo „mi kadri uredno vraćati dug (sve sa kamatama op.a.)“, oni ga neće vraćati nego MI. Mi koji radimo u realnom sektoru, stvaramo novu vrijednost, plaćamo državi poreze i doprinose…

Eh, ono o čemu ja razmišljam već danima, dragi moji, jeste pitanje koliko bi se kod prosječnog bh. poslodavca zadržao menadžer koji kao jedini izlaz u kriznoj situaciji vidi zaduživanje? Nekako sam ubijeđena da bi kod naših poslodavaca zaduživanje bilo zadnja, a ne prva opcija. No, upravljanje državom je očigledno, barem u našem slučaju, sinonim za nebrigu, neinventivnost, nerad i loš menadžment.

Pojedinci koji sjede u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti u BiH i za što su plaćeni poput dobrih menadžera u dobrim bh. kompanijama (sve sa regresom, toplim obrokom, odvojenim životom, službenim telefonima, automobilima itd.), odbili su svaki pokušaj realnog sektora da se barem malo relaksira poslovni ambijent u vrijeme koronavirusa. Država BiH i dalje je jedina u svijetu koja nije donijela niti jednu mjeru za pomoć privredi (otvaranje granica to nije, kao ni zaduženje kod MMF-a). Sjetite se samo pokušaja da se plaćanje PDV-a odgodi za posljednji dan u mjesecu.

Opet pojedinci i pojedinke (da budemo gender senzitivni) se ponašaju kao da je postojeća zakonska regulativa koja se tiče privrede, uklesana u kamen i nema načina da se promijeni. I dalje plaćamo ogromne poreze i doprinose na plaće, nismo oslobođeni plaćanja poreza na dobit za reinvestiranje, rizikujemo kaznu uvijek kada radnika pošaljemo da radi od kuće (ukoliko nismo promijenili ugovor o radu), plaćamo vrlo skupe takse koje se nigdje u Evropi ne plaćaju, među najbolesnijim smo nacijama u Evropi (barem prema danima bolovanja za radno sposobno stanovništvo) itd.itd.itd.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku







I na sve to još nas i dodatno zadužuju. Jer, oni ne vide nijedan razlog za izmjene zakonske regulative. Realni sektor vidi ne jedan, nego tačno milijardu razloga za izmjene zakona koji će privredu rasteretiti, potaknuti investiranje, otvoriti nova radna mjesta, smanjiti sivu ekonomiju.

Redakcija

Recent Posts

DŽEJLA SA KIK-BOKSERKOM UŽIVA U TURSKOJ! I dalje se drže ustaljene šeme – na fotkama nikad nisu zajedno, ali… (FOTO)

Džejli Ramović ne mogu da unište sreću gradski tračevi, pa tako i dalje uživa u…

12 minuta ago

Plenković dobio mandat, neki članovi vlade već se znaju

Banski dvori Foto: Patrik Macek / PIXSELLPlenković: U vladi sigurno ostaju Habijan, Vučković i Obuljen…

2 sata ago

Tim potvrdio kraj karijere (VIDEO)

Dominik Tim potvrdio je spekulacije koje su se pojavile prije nekoliko dana - ovo je…

2 sata ago

Psiholog tvrdi da su muškarci koji imaju ove osobine najbolji muževi

Većina žena zna šta želi kod muškarca. Možda čak imamo i popis kvaliteta koje bismo…

2 sata ago

Prije godinu dana je preminuo hitmejker Ibro Mangafić: U njegovu čast 2. juna u Zenici se organizira festival Kapije sevdaha

Bosanskohercegovački kompozitor i hitmejker Ibro Mangafić preminuo je na današnji dan prije godinu dana, a…

2 sata ago

Obavezno pogledajte novi vrlo poseban smiješni video 2023.😂Najbolji novi komični video 2023.😁Epi 03 by Bidik Fun Ltd

Obavezno pogledajte novi vrlo poseban smiješni video 2023. Najbolji novi komični video 2023. Epi 03…

3 sata ago