in

Čuvari i promotori istine o Srebrenici

Čuvari i promotori istine o Srebrenici
Slatka-Tajna.Eu

Piše: Kemal Kurspahić

(Mišljenja izrečena u komentaru ne odražavaju nužno stavove RSE)

Ovih dana, uoči godišnjeg obilježavanja genocida u „zaštićenoj zoni Srebrenice“ jula 1995, pored ostalih podsjećanja na najteži masakr u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, primio sam i poziv Međunarodne koalicije mjesta savjesti za učešće u prezentaciji Memorijalnog centra genocida u Srebrenici o njihovom radu i nastojanjima za očuvanje sjećanja na živote izgubljene u genocidu.

Poziv od organizacije o kojoj do sada nisam baš mnogo znao, osnovana je 1999. godine i ima 300 organizacija članica u 65 zemalja, izazvao je dva snažna osjećanja.

Prvo: o tome koliko je mnogo ličnosti svjetskog obrazovanja, iskustva i uticaja trajno posvećeno idealima sprečavanja i osude ratnih zločina.

Na listi osoba kojima je poslana obavijest o prezentaciji memorijalnog centra genocida u Srebrenici prepoznajem, naime, desetine imena ljudi koji su u godinama ubijanja Bosne i Hercegovine, 1992-1995, na svojim univerzitetima; u svojim sinagogama, crkvama i džamijama; u lokalnim i nacionalnim listovima pozivali na uzbunu savjesti i zaustavljanje masovnih zlodjela u dalekoj maloj zemlji.

Među primaocima ovog poziva vidim, pored ostalih, imena pripadnika njujorške organizacije za pomoć Bosni i Hercegovini nazvane JACOBS (skraćenica za Jewish ad hoc Commitee on Bosnia ili Jevrejski komitet za Bosnu).

Oni su me u jednoj od ratnih posjeta Sjedinjenim Državama pozvali da govorim na njihovoj nedjeljnoj službi u najvećoj njujorškoj sinagogi a nakon toga da s nekoliko aktivista te grupe posjetim i njihovog kongresmena Džerija (Jerrold) Nadlera – danas predsjedavajućeg uticajnog Komiteta za pravosuđe u Predstavničkom domu.

Pritisnuli su kongresmena da zahtijeva od Klintonove administracije intervenciju za zaustavljanje zlodjela u Bosni i Hercegovini. „Učiniću što mogu“ – obećao im je Nadler.

„To nije dovoljno: jednostavno, učinite to“ – insistirali su aktivisti JACOB-a koji su mi tih dana u Njujorku organizovali i prezentaciju uz doručak s prvim ljudima Američkog jevrejskog kongresa.

Oni su značajno doprinijeli da američka administracija makar i sa značajnim zakašnjenjem u postizanju saglasnosti o tome s evropskim partnerima najzad interveniše i zaustavi ubijanje u Bosni.

Klikni na "like" i pridruži nam se na Facebooku


















Među onima kojima je poslan poziv na pridruženje prezentaciji Memorijalnog centra genocida u Srebrenici prepoznajem i imena aktivista sa prestižnog Stanford Univerziteta okupljenoj u organizaciji SAGA (Studenti protiv genocida) koji su uz aktivizam za pomoć Bosni i Hercegovini objavljivali i novinske članke i nagrađivane knjige; članove organizacije Prijatelji Bosne i Hercegovine iz Masačusetsa; profesore univerziteta i novinare među kojima je i više dobitnika Pulitzerove nagrade upravo za izvještavanje iz balkanskih ratova devedesetih.

Drugi snažan osjećaj je da Memorijalni centar genocida u Srebrenici postaje respektabilna institucija za očuvanje i promociju u svijetu istine o genocidu s misijom prepoznavanja i suzbijanja negiranja genocida.

S poštovanjem za sve koji su doprinijeli u godinama formiranja centra kao dostojanstvenog mjesta smiraja i poštovanja za žrtve genocida, u septembru prošle godine za direktora Memorijalnog centra Srebrenica imenovan je dr. Emir Suljagić koji u obavljanje te misije unosi zavidne međunarodne kvalifikacije i kompetencije i duboku ličnu posvećenost očuvanju i širenju istine o Srebrenici: svjedočio je padu Srebrenice i događajima kojima je počeo genocid; u njemu je stradalo više članova njegove uže porodice; autor je jednog od međunarodno najčitanijih svjedočanstava o Srebrenici: knjige „Razglednice iz groba“, prevedene na više jezika.

Memorijalni centar pod njegovim vodstvom prepoznao je negiranje genocida – umanjivanje broja žrtava od gotovo 8.000 potvrđeno ubijenih na „samo“ 2.000 mahom naoružanih vojnika a ne civila; pokušaje da se izjednačavanjem „stradanja svih naroda“ promijeni karakter masovnih zločina nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice; nepoštovanje presuda najviših međunarodnih sudova i odavanja počasti pravosnažno osuđenima za genocid – kao nastavak nasilja nad žrtvama, produbljivanje boli preživjelih i krivotvorenje istorije kako bi se ona možda i ponovila.

U maju je Centar ponudio i primjer kako se namjerava boriti protiv negiranja genocida.

Objavio je, naime, svoj prvi Izvještaj o negiranju genocida u Srebrenici u kojem navodi primjere istorijskog revizionizma na lokalnom, regionalnom i međunarodnom planu.

Taj izvještaj navodi primjere ruskog veta na rezoluciju o osudi genocida u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija uz 20. godišnjicu genocida; odbijanje vlada u Beogradu da priznaju genocid; poricanje genocida u Srebrenici od strane vlasti u Republici Srpskoj koje poništavaju čak i izvještaj vlastite Vlade iz 2004. godine i formiraju novu „Nezavisnu međunarodnu komisiju za istraživanje stradanja svih naroda u regiji Srebrenica u periodu 1992-95“.

Sve to potkrijepljeno omalovažavanjem genocida u Srebrenici kao „najveće obmane 20. vijeka“ u izjavama vodećeg političara u entitetu Republika Srpska uprkos upozorenja s najautoritativnijih međunarodnih instanci kako su zlodjela u Bosni i Hercegovini i genocid u Srebrenici međunarodno pravosnažno presuđeni i kako je njihovo poricanje neprihvatljivo.

Dobro je da, za razliku od izgubljenih decenija u očekivanju da „svijet“ – nesavršen kakav jeste – zaštiti žrtve genocida od kopanja po njihovim ranama tu misiju preuzimaju najpozvaniji: bosanskohercegovački čuvari i promotori istine o genocidu.

Komentariši

What do you think?

Written by Redakcija

Nije mogla utišati djecu tokom poslovnih razgovora pa dobila otkaz

Nije mogla utišati djecu tokom poslovnih razgovora pa dobila otkaz

Gotovo trećina uzoraka covida-19 pokazuje mutaciju, ali…

Gotovo trećina uzoraka covida-19 pokazuje mutaciju, ali…